| tomas55 a întrebat:

Buna, am windows 7, am o problema cand sting computerul imi dispar toate setarile orice pun de desktop imi dispare.
Sau folosesc chrome mai mult si orice pun pe bookmarks bar(in bara de sus) imi dispare orice setare si nu stiu care-i cauza.

5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Cel mai probabil, sistemul a fost configurat fara privilegii de Administrator, iar calculatorul revine dupa repornire la setarile stabilite de cel care a instalat Windows-ul.
Acest lucru l-am observat si e foarte util la orele de Informatica, unde elevii incearca sa instaleze pe furis aplicatii / jocuri pe calculatoare. Modificarile sunt salvate numai pana la repornire.
La calculatorul personal n-ar fi necesara o astfel de optiune, dar probabil ca situatia o impune (se doreste prevenirea virusarii sau a instalarii haotice de programe sau jocuri de catre cel care il foloseste).

| tomas55 explică (pentru dannyel86):

Da poate fi cum as putea remedia situatia? probleme de genu n-am avut pana in moment probleme respectiva i doar de 2 3 zile

| InOrOut a răspuns (pentru dannyel86):

"Acest lucru l-am observat si e foarte util la orele de Informatica, unde elevii incearca sa instaleze pe furis aplicatii / jocuri pe calculatoare. Modificarile sunt salvate numai pana la repornire." - asta e DeepFreeze
https://www.faronics.com/en-uk/products/deep-freeze

| InOrOut a răspuns (pentru tomas55):

Ca bine zice dannyel86 poate ai instalat DeepFreeze, verifica in installed programes din control panel.

| tomas55 explică (pentru InOrOut):

Buna de instalat asa ceva nu sa instalat deepfreeze este ceva din setari windows sa se fi modificat ar fi posibil? m-ar interesa cat pe windows 7 si pe windows10 daca ar fi o setare respectiva