| FallenB a întrebat:

Am Windows 7 si am instalat recent Internet Explorer 9 Beta, dar nu merge. Si tot de atunci imi apare o casuta in care spune " Internet Explorer has stopped working ". Cand apas close, peste 1 secunda apare din nou si asa mai departe si nu pot sa o opresc. Va rog, ajutor! Am cautat solutii si nici una n-a mers! Please, help!

7 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Salut! Pai...fiind in varianta beta ce pretentii ai? Am auzit cazuri ca la multi nici click pe el sa dea ca sa ruleze...nici atat nu merge laughing oricum fata de petarda de Firefox 4 Beta, unde doar interfata e de ellaughing
IE9 nu mai poate crapa cu totul! Serios, nu glumesc! Intotdeauna cand ajunge la un asemenea stadiu incearca sa dea recover la un tab, adica efectiv incearca sa "nu moara" niciodata ca aplicatie. De obicei un tab se blocheaza pe un anumit site, care nu e inca compatibil cu IE9. De cele mai multe ori poti da click pe acel buton de langa bara de adresa(Compatibility Mode View sau cam asa ceva--> arata ca o pagina rupta care se face albastra si completa la apasarea butonului si de asemenea IE va mai incarca o data site-ul dar in stilul versiunilor mai vechi tot de IE).
Eu chiar acum postez raspunsul cu IE9 beta, care merge mai mult decat decent pentru un beta, cu toate ca multi au foarte multe probleme cu el, chiar multi utilizatori ai acestui site au folosit pana de curand acest browser(versiuni mai vechi), dar au renuntat ca cica n-ar mai fi functionat bine cu TPU...ciudat mie imi merge si acum, cel putin pe versiunile 8, 9 beta pe care le utilizez eu.
Eu cred ca "stopped working-ul" ala iti apare pe anumite site-uri.Si mie mi se intampla des la site-ul Cinemagia.ro, dar cum apas butonul de compatibilty atunci se vede ca la IE8.
Daca n-ai o placa video de la ATI minim seria HD2xxx sau NVIDIA seria GeForce 8 atunci instalezi degeaba IE9 pentru ca nu te poti folosi de facilitatea cea mai importanta a acestuia, accelerarea hardware, care iti incarca paginile mai repede ca orice alt browser, cel putin din cate am vazut pana acum!
Poti incerca de asemenea sa rulezi Internet Options din Control Panel. La tab-ul Complex/advanced apesi un Reset. De obicei aceasta functie "naste" din nou Internet Explorer ca sa ma exprim asa si-l scuteste de problemele care le avea candva.
Recomandarea mea ar fi totusi sa folosesti un browser alternativ la o versiune stabila/finala pana cand apare IE9 final. Un program beta ramane un program beta!

Noroc! O zi frumoasa!

| Aero a răspuns:

@ronin, cu toate ca eu apreciez activitatea ta pe site, trebuie sa-ti spun ca exagerezi aici.
IE este folosit de internauti cam 50%, pe cand Firefox de abia de vreo 29%, daca te intereseaza statisticile actuale. Ca e un lucru rau sau nu, asta nu putem noi sa spunem civilizat, documentat, din cate se observa. Si un pusti de 8 ani poate sa zica despre IE ca e un "jeg, panarama, putoare s. a." Totusi ai putea sa incerci IE9(macar cand se va lansa versiunea finala) si sa mai vii inca o data sa spui aceleasi lucruri.

| ronin33dan a răspuns:

Toata lumea foloseste mozilla(70%) si chrome(30%), tu te-ai casit cu IE-ul asta de kk...lasa-l naibii ca-i o panarama de cand s-a nascut windowsul la Microsoft! Succes!

| mgtow a răspuns:

Windows 7 e deja prea avansat si nu merge nici cu jocurile vechi

| iulyan a răspuns:

Da ii o problema aa si sa nu downloadezi ce o spus mikyboss ca IE 8 ala e pentru XPlaughing. nu. deci cand porneste calcu te duci frumos in control panel la programe si il dezinstalezihappy. asta ar putea fi o problema generela dat fiind ca ii varitnta BETA deci se mai lucreaza pana cand va fi lansarea prin apriliehappy.

SUCCES!

| FallenB explică:

Am rezolvat problema, multumesc oricum! Am dezintalat IE 9 si am reinstalat IE 8. Eu nu folosec IE, folosesc Chrome, da' am auzit ca trebuie sa fac nu st'u ce update ca sa-mi mearga din nou Messengerul ( cauta-ti intrebarea ). Nu sunt un impatimit al messului, dar am de download niste fotografii. Oricum, pot sa traiesc si fara mess.

| mikyboss a răspuns:

Eu unul iti recomand sa nu mai folosesti iexplorer dar pentru problema ta instaleaza o versiune stabila ca iexplorer 8 http://download.chip.eu/......52553.html