| anonim_4396 a întrebat:

am Windows Vista si atunci cand introduc un DVD gol nu mi-l recunoaste, pe cele care au ceva pe ele le recunoaste, doar pe cele goale, nu. Am doua DVD ROM-uri(nu sunt sigura daca asa se numesc, nu ma prea pricep la pc-uri)... am incercat in ambele, si nu merge. Am calculatorul asta de cateva zile, nu am mai incercat pana acum. Stie cineva care e problema?

Răspuns Câştigător
| Amabilul a răspuns:

Atunci,tu probabil, ai doar DVD-ROM si nu DVD-Writer...adica poti doar sa vezi ce e pe cd-uri si dvd-uri dar nu poti face cd/dvd-uri.Incearca prima oara sa instalezi alt windows si daca tot nu merge, cumpara-ti un dvd-writer, costa maxim 100 ron

6 răspunsuri:
| viktorxxx a răspuns:

Uita-te la setarile din "auto play", si selectezi de acolo ce sa faca cand introduci un blank.

| Amabilul a răspuns:

Pai cum stii ca nu ti le recunoaste? De obicei nu-ti apare nimic cand bagi un cd/dvd gol, doar daca ai setat din autoplay.Imi imaginez ca vrei sa bagi ceva pe cd-ul ala,tu incearca sa faci cd-ul cu nero sau cu ce vrei tu,baga fisierele,apasa burn si daca zice ca cd-ul nu e bun inseamna ca ai o problema,dar tu baga cd-ul si chiar de nu-ti apare nimic,incearca sa faci un cd,sa dai burn, daca nu, instaleaza alt windows (7 sau XP) nu vista ca e complicat.

| yfgsdufsdhfgyfrhwer a răspuns (pentru Amabilul):

1. cand dau click pe G, F sau H acolo unde ar trebui sa fie, imi arata insert a disc into drive G, sau F sau H etc. Dar liminita aia de la unitate limineaza, si se invarte DvD-ul...
2. si si in programul de facut DVD-uri scrie la fel...

| yfgsdufsdhfgyfrhwer a răspuns (pentru Amabilul):

Da, asta era problema( nu mi-a venit sa cred). Am rezolvat; mersi de raspuns.

| Amabilul a răspuns (pentru yfgsdufsdhfgyfrhwer):

Cu placere! ma bucur ca te-am putut ajuta! O seara placuta in continuare!

| Amabilul a răspuns (pentru yfgsdufsdhfgyfrhwer):

Atunci,tu probabil, ai doar DVD-ROM si nu DVD-Writer...adica poti doar sa vezi ce e pe cd-uri si dvd-uri dar nu poti face cd/dvd-uri.Incearca prima oara sa instalezi alt windows si daca tot nu merge, cumpara-ti un dvd-writer, costa maxim 100 ron

| ciprianb a răspuns:

Salut,încerca să-ţi reinstalezi windowsul.Din propia mea experienţă şi eu am păţit aşa ceva, nu-mi recunostea dvd-urile.Dar tu ai menţionat că este nou.Cum am spus mai sus, incearcă să-ţi reinstalezi din nou windowsul.