| Bogdy12 a întrebat:

Buna,amo problema,cand bag mufa de la internet in spate la PC mi se aprinde un beculet verde si unul portocaliu deodata, pe deasupra nu pot accesa nici internetul si nu stiu ce sa fac.Va rog ajutor!(Scz daca am gresit categoria dar nu gaseam IT)

4 răspunsuri:
| nashu40 a răspuns:

Salut.
DA,beculetele ce se aprind sunt de la placa de retea. Cel verde e normal sa fie aprins, iti spune ca primesti semnal.
Intrebare : ai observat daca de obicei sta si cel portocaliu aprins, sau doar acum de cand ai probleme?
Incearca sa scoti mufa de la internet de acolo, sufli bine de praf, eventual cureti cu o pensula locasul unde intra cablul apoi da un restart.
Daca problema persista poti incerca asa : click dreapta pe pictograma internetului de langa ceas si deschizi "troubleshoot problems". Sistemul va face o verificare a conexiunii si daca gaseste ceva te va anunta. Daca va gasi probleme se va face activa comanda "repair". Click pe ea si in mod normal ar trebui sa se rezolve.
Daca nici asa nu merge trebuie neaparat sa-i suni pe cei care iti distribuie internetul si te vor invata ei.
Bafta!

| Bogdy12 explică (pentru nashu40):

Dacavrei sa spuide pictogramace ar trebui sa fie in bara de ferestre atuncie oproblema, faza e ca atunci cand nu e introdusa mufa de la net spune ca un cablu nu e conectat dar dupa ce il introduc apar 3 buline mai jos iar dupa pictograma dispare

| ToffyNR1 a răspuns:

Beculetele sunt ale placii de retea, care iti indica, ca e conectata la modem sau un cablu de retea.Problema cu internetul este din calculator sau de la furnizor.

| cosmin_3534 a răspuns:

Beculetele se aprind la toate pc-urile. Daca ai un cd instaleaza. Daca nu suna la astia de la care ai netul