| Roșiuță a întrebat:

Buna,as avea o intrebare...Laptopul MYRIA MY8315RD este bun, adica mie imi trebuie sa lucrez in programe gen word(pentru scoala, informatica)?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Are un procesor cu 2 core si 2 nuclee ceea ce era valabil pe la 2006. Mai mult este un Celeron, unul din cele mai slabe procesoare produse de Intel. 4 Gb de RAM este iar foarte putin in ziua de astazi. De asta este numit de cel de mai sus "japita". Dar pentru un Office este destul.

6 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Ar fi bun dar 32 GB storage e killer, de-abia incape Windows si Office (pe 32 biti, pe 64 biti nu sunt sigur) - iti trebuie un SSD M.2 la el, vezi ce zice unu' la Altex la review. Sper sa poti instala OS-ul pe M.2 ca altfel e greu.

Asa, ca paranteza, daca vrei sa folosesti Linux pe el, va fi ok cu 32 GB storage - dar ai scris "Word" asa ca...

| sayWhaaat a răspuns:

E o japita dar pentru word e perfect.

| Roșiuță explică (pentru sayWhaaat):

Adica de ce il numesti japita, zi mi punctele slabe ale lui

| Roșiuță explică (pentru Salontanul):

Dar imi poti recomanda un laptop cat decat bun(nu pentru gaming sau alte prostii)? Pretul sa fie sub 1000 lei daca se poate

| Salontanul a răspuns (pentru Roșiuță):

Laptop DELL Latitude E6430 cred ca ar fi supersuficient daca nu te joci: http://bit.ly/2HJPV6E La el se pot pune 6 Gb (in magazin are 4) si sa schimbi HDD-ul cu unSSD si vei avea un laptop bunicel. Cel din link are si 12 luni garantie ceea ce este suficient sa-ti dai seama daca merge bine sau nu. Eventual poti sa mai platesti (sa citesti pe pagina!) cativa lei in plus pentru un la patru ani garantie. Ulterior, cu o cheltuiala minima, poti face modificarile de upgrade ce ti le-am spus mai sus.

| sayWhaaat a răspuns (pentru Roșiuță):

Toate sunt puncte slabe. Procesor antic, diagonala mica, rami putini, 32 gb rami din care 3 sferturi e numai windows, n-are placa video. Dar pentru office, merge orice, deci e ok.

| Salontanul a răspuns (pentru Roșiuță):

Are un procesor cu 2 core si 2 nuclee ceea ce era valabil pe la 2006. Mai mult este un Celeron, unul din cele mai slabe procesoare produse de Intel. 4 Gb de RAM este iar foarte putin in ziua de astazi. De asta este numit de cel de mai sus "japita". Dar pentru un Office este destul.