| Dogx a întrebat:

Buna,as dori sa invat sa programez... as vrea sa incep cu programe simple, usoare ca sa invat asa incet
Ce imi mai trebuie sa invat...
Ce limbaje trebuie sa inveti.
Daca vreau sa invat sa programez o pot face de pe pc( de pe care intru zi cu zi ) sau imi trebuie alt pc, nu se modifica nimic in calculator daca fac niste comenzi...
Nu prea stiu nimic cu programare si limbaje as dori foarte mult sa invat ceva...
Multumesc.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu stii nimic legat de programare nu e cazul sa te apuci din prima cu un limbaj. iei niste manuale de mate info de liceu si te apuci sa citesti acolo.

cand ai sa iti dai seama cu ce se mananca pseudocodul, schmele logice, ce sunt alea structurile de date si control, ce sunt ale variabile si constante samd... atunci o sa poti sa pui in practica si intr un limbaj, ideal la inceput in c/c++

| RCristofor a răspuns:

Învață c++ pentru programare software, și php pentru programare web.

| T0ZY a răspuns:

C++, php s.a.m.d. iar ca program poti folosi Code Blocks. Momentan nu-ti trebuie un pc de "teste", dar mai tarziu poti folosi programe gen Virtual Box pentru "experimentele" tale.

| Laurentiu_Ciobanu_1992 a răspuns:

Slaut!
Eu ti-as recomanda limbajele C++ / C, pentru ca ele ar fi cele mai OK pentru un incepator.
Acum, depinde si de ce vrei sa faci!
Daca vrei ceva basic, simplu, ai putea invata C++! Insa daca vrei ceva cu UI (interfata grafica), invata C, iar apoi incearca ceva din Micorsoft.Net, Visual C# sau Visual Basic.
Referitor la intrebarea cu PC-ul tau... In nici un caz nu vei avea nevoie de un alt PC. Il poti folosi pe cel pe care il ai.
Pentru a fi gata de programat in C ai nevoie de cativa pasi simpli, pentru instalarea si configurarea mediului in care vei lucra in continuare. Acesta este constituit de IDE, care la randul lui este alcatuit din editor si compilator. Cea mai buna solutie pentru tine este CodeBlocks, in care vei putea scrie programe simple in C (consola). Cand esti gata de ceva mai complex poti incerca UI, cu butoane, slidere, textbox-uri, etc. Atunci poti instala Visual Studio 2010.
Voi incheia spunandu-ti ca eu ti-asi recomanda sa inveti limbajul C sau C++ inainte de ceva mai complicat, iar ca IDE poti folosi CodeBlocks cu compilatorul mingv sau gcc.
Succes la invatat programare! Si tine minte, primul limbaj este cel mai greu, restul limbajelor vin de la sine!