| mariusss1 a întrebat:

As vrea sa achizitionez o placa MSI GeForce GTX 750 Ti dar nu stiu daca e compatibila cu sistemul. Probelma este ca placa de baza ( Gigabyte H61M-D2-B3 ) are slot PCIe 2.0 x16 pe cand placa video e pe PCIe 3.0 x16. Din ce am mai auzit, se poate monta pe PCIe 2.0 doar cu cateva pierderi slabe ale performantei placii. Sunt semnificative aceste pierderi? Nu prea mi-a mai ramas mult din buget ( cam 7-8 mil ) deci o placa de baza complet noua nu mi-as putea permite momentan.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Nu te ingrijora, placa video este 100% compatibila cu placa de baza. Cat despre PCI x 2.0 si 3.0, sa stii ca intre ele nu exista deca o diferenta foarte mica chiar inexistenta de performante. ( ai si 750ti, deci nu-si face downgrade )

| mariusss1 explică (pentru Jipa95):

Mersi mult, aveam un oarecare dubiu cu compatibilitatea placii stiam ca e posibil sa fi imbatranit dar se pare ca mai duce putin xD

1 răspuns: