| DutzaDiia a întrebat:

As vrea sa achiziționez un laptop. Vreau unul bun, avand in vedere ca mi s-a stricat calculatorul (luat acum 10 ani) si as vrea sa investesc in el aprox. 2500 lei. Vreau sa ma tina si acesta cativa ani buni. Ma puteti ajuta cu cateva exemple?

6 răspunsuri:
| Rimidalvv a răspuns:

Nu iti recomand un laptop, iti recomand un caculator cu un i3 6400 ( sau pentium g4560, este jumatate din pret cu doar 5% mai incet) o placa video gtx 1050/1060, o memorie de 1 tb si ram 2133 mhz 8gb ( iti recomand sa iei cel mai ieftin), o carcasa classica, pana in 80 de lei maxim, iar un ecran de 60 hertz 1920x1080 ar trebui sa ajunga ( ATENTIE ca monitorul sa aiba hdmi), placa de baza ia-o in functie de procesor ( pur si simplu cauta : placa de baza pentru g4560/i3 6400, si ar trebui sa iti apara niste sugestii )

IMPORTANT ca aproape toate piesele sa fie luate depe compari.ro deoarece acolo gasesti cele mai bune preturi ( atentie, uitete si la recenzi deoarece se mai intampla sa iti vina piesele peste saptamani bune sau cand iti vin sa fie stricate )
SUCCES.

| Alexul99 a răspuns (pentru Rimidalvv):

Daca omul doreste laptop nu poti sa ii spui tu ce vrea laughing.
Mi se pare de prost gust, laptop-ul are unele avantaje pe care un desktop nu le are, cum ar fi PORTABILITATE, daca ai auzit de asta.

| Alexul99 a răspuns (pentru Rimidalvv):

Http://www.emag.ro/......DQMR07BBM/
Este un laptop destul de bun in aceasta categoria de pret, ai un ecran full hd, o placa video dedicata si un procesor i5, dar si 8GB de ram, toate astea la un pret de 2300 de lei, sunt sigur ca vei fi multumit de performantele pe care le ofera, insa.
Daca vrei ceva mult mai bun, pentru doar cateva sute de lei in plus, eu iti recomand acest Lenovo : http://www.emag.ro/......DQFSF2BBM/
Intr-adevar, are tot un procesor i5, insa diferenta intre ele este ca acela este un ``u`` iar acesta este un HQ, procesoarele de pe laptop-uri cu ``HQ`` in coada sunt printre cele mai puternice procesoare pe care se pot pune pe laptop-uri, acelea cu ``u`` sunt pentru un consum minim de energie, dar si o performanta scazuta, in plus, procesorul acesta are 4 nuclee, acela avand doar 2.
Placa video GTX 950M iti va oferi o experienta unica in ceea ce priveste jocuri, filme, editare video, editare foto. etc.
Ecranul de pe acesta este un IPS, asta inseamna culori vii, calde, unghi de vizibilitate ridicat.
+ ca acest laptop vine la pachet si cu o baterie destul de buna pentru acest segment de pret.
Acum ramane la alegerea ta, eu ti-as recomanda acest Lenovo, pentru cateva sute de lei in plus capeti performante semnificative.
Nici Asus-ul nu este atat de rau, insa o alegere mai buna al fi Lenovo.
Alegerea este a ta, mult succes si sper sa fii multumit de laptop oricare l-ai alege.
Bafta.

| Rimidalvv a răspuns (pentru Alexul99):

Prietene, daca ai citi cu mai multa atenta intrebarea omului ai vedea ca a avut un calculator deja, si cum nu a precizat ca vrea un laptop pentru facultate/scoala am dedus ca vrea o masina sa inlocuiasca calculatorul stricat cu un laptop, NU RECOMAND.

de asta i-am recomandat un calculator. Mi se pare de prost gust sa nu iti dai interesul si sa nu raspunzi cu maximul de aptitudini.
dar cine stie, poate asta e maximul tau.

| Alexul99 a răspuns (pentru Rimidalvv):

Omul a spus ca vrea sa isi cumpere un laptop. punct
Daca nu specifica `laptop` crede-ma ca ii recomandam si eu un desktop.
Asta e alegerea lui, laptop-ul nu este numai pentru facultate si scoala daca asta crezi tu.
Dar chiar nu conteaza asta, omul a specificat laptop si asta este ceea ce conteaza. nu trebuie sa ii bagi pe gat ca e mai performant un desktop si prostii d-astea, asta banuiesc ca si el stie.
Mie mi se pare ca te referi la tine la ultima parte a raspunsului tau, se vede ca nu esti in masura sa recomanzi ceva, mai ales un laptop, poate un PC este maximul tau de aptitudini.
Odata ce omul iti cere laptop si tu ii dai PC, asta este clar.
Sincer esti jalnic, chiar m-ai facut sa rad, nu o lua personal.
Pace.

| Mark2012012 a răspuns:

Salut. Eu mi-am luat acum un an la 1700 lei un laptop Acer. Sunt foarte multumit de el.
Pot sa ii pun si dvd room ca are loc, 8 gb de ram, hard disk 1 Tb, placa video 2 gb, quad core.