| AllieM a întrebat:

As vrea sa imi cumpar laptop si as vrea sa stiu care sunt caracteristicile principale dupa care ar trebui sa ma orientez. Si, daca ati putea sa-mi dati cateva informatii despre procesoare, care ar fi mai bun dintre Intel Pentium, Intel Core, Intel Celeron si ce beneficii as avea la fiecare...

Răspuns Câştigător
| AllieM explică:

Ai dat prea putine informatii asa ca nu te pot ajuta.

Ce avantaje ai avea la fiecare?
Pai Pentium e putin mai bun ca Celeron.Amandoua sunt dual core, procesoare pentium au frecvente mai ok. Diferenta dintre 2 procesoare consta in tehnologiile inglobate in el.Dar de ce te rezumi la Intel si nu te gandesti sinla Amd?

| AllieM explică (pentru AllieM):

Asteptari de la un laptop ar fi sa mearga rapid, il folosesc mai mult pentru internet, programe de editare, photoshop, programare(incepator). Nu sunt adepta jocurilor foarte mari, gta, sims3, cs, fifa etc. Pretul mi-ar placea sa se incadreze pana in 2500lei, consider ca ar fi suficient pentru un laptop bun, din cate m-am mai informat.

| EU19 a răspuns (pentru AllieM):

Uite 2 laptopuri bune

http://www.pcgarage.ro/......der-black/

http://www.pcgarage.ro/......2gb-black/

Uita-te la specificati. Daca nu intelegi ceva sau vrei sa iti explic de ce acele doua nu ezita sa ma contactezi.

| AllieM explică (pentru EU19):

Primul l-am ochit si eu acum cateva zile si mi s-a parut super ok, dar am inteles ca cele Lenovo sunt putin cam slabe? Pareri, pareri, nu stiu la ce se refereau cand ziceau "putin cam slabe". big grin Oricum, am invatat multe zilele astea despre calculatoare si am sa ma informez mai mult, sper, saptamana viitoare sa-mi cumpar laptopul si am sa va anunt. Multumesc de sfaturi.

| EU19 a răspuns (pentru AllieM):

Nu mai asculta de toti copii care zic ca laptopurile care provin de la o anumita firma nu sunt bune.Toatal neadevarat. Daca firma e mai slaba asta nu inseamna ca laptopu nu e bun. Daca ar fi o filma mai cunoscuta, probabil laptopu ar costa mai mult.
Uita-te in primul rand la specificatii, iar apoi uitate si pe net la un review sau pe un forum.Ca sa stii cum se comporta laptopu ala.
Totusi al doilea este mai bun in jocuri si nu ar avea dificultati in urmarirea videoclipurilor in hd.
Sper sa faci alegerea corecta! Bafta!

| AllieM explică (pentru EU19):

Pana la urma am achizitionat un Lenovo si sunt super multumita cu el...Nu am avut timp sa umblu in fiecare coltisor din el dar e ok iar sfaturile primite m-au ajutat... Multumesc, Craciun fericit!

14 răspunsuri:
| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

Recomand Asus pentru ca nu se incalzesc mult, principala problema la laptopuri este caldura.
Evita Acer si Lenovo, se incalzesc repede si au arhitectura inferioara altor brand-uri.
In rest, cu cat mai mare frecventa procesorului cu cat mai bine, cu cat mai multe core-uri cu cat mai bine, cu cat mai mult ram cu cat mai bine, cu cat mai mare frecventa ram-ului cu cat mai bine, frecventa e determinata de eticheta de "ddr" ddr2 ddr3 cu cat mai mare cu atat mai bine, la fel si memoria placii video, si incearca sa iei laptop cu nVIDIA, fiind superioare in tehnologii, la procesoare si Intel si amd sunt ok

| EU19 a răspuns (pentru Sonnayasashikushinaide):

Ai dat o informatie eronata.
De ce si-ar lua DDR sau DDR2 cand ele sunt mai vechi si sunt si scumpe.De ce ai zis ca ii trebuie o frecventa cat mai mare la rami? Total eronat 1333mhz este ideal.Tu doar umfli pretu. Daca ai observat a intrebat de Celeron, Pentium si al treile cred ca voia sa fie un i3 probabil varianta dual core.Tot ce este peste 2 gb ram ajunge. Daca vrea office si putina editare video e ajunge 4 gb ram si celeronu. Daca vrea mai multa editare video si putere de procesare Pentium si 6gb ram. Daca vrea si gaming si editare 8gb ram si i3 sunt mai mult ca perfecte.
Ce ai zis tu acolo cat mai mult din toate este valabil doar pentru cei care lucreaza in programe avansate de editare video la un nivel profesional.Plus ca i-ai recomandat placa video de la nVIDIA care nu este peste cele de la amd. Nvidia odera doar cuda cores care te ajuta in editat.

| Sonnayasashikushinaide a răspuns (pentru EU19):

Ddr si ddr 2 am dat ca exemplu, cu cat mai mare cu atat mai bine adica ddr3, nu ma refer la pret ci performanta.

Si da, o frecventa mai mare inseamna performante mai bune, stii macar ce reprezinta frecventa? numarul de cicluri pe secunda, numarul de operatii pe secunda, cu cat mai mare cu atat mai bine, e absolut corect.
Eu am vorbit strict de performanta, cu cat sunt mai mari frecventele cu atat mai bine in orice componenta, cu cat are mai mult spatiu de stocare a datelor cu atat mai bine pentru fiecare componenta, cand e vorba de computere si performanta lor, cu cat sunt mai mari parametri si cu cat sunt mai noi si mai multe tehnologiile cu atat mai bine. Nu stiu ce informatie eronata ti se pare ca scrie in mesajul meu. Cat despre nVidia, au tehnologii revolutionare in rendering cum e tesselation, iar amd au o tehnologie similara emulata dupa tesselation, dar nVidia a inovat aceasta tehnologie, si inoveaza in cotninuare, cun este si tehnologia phsyx, folosita aproape in toate jocurile moderne, cuda e doar o alta tehnologie pe langa multe altele, nVidia e recunoscuta in gaming. Sa numai zic ca am auzit de multe probleme cu ati de-a lungul vremii.

| EU19 a răspuns (pentru Sonnayasashikushinaide):

Iar ai dat o informatie eronata.
Si eu am vorbit de performanta.Dar de fapt spune-mi tu la care frecventa te-ai referit tu acolo! Nu cea a ramilor? Dar probabil ca este si vina mea ca nu am fost mai explicativ ca sa spun asa.Da cu cat e frecventa mai mare intr-adevar e un plus de performanta, dar cum eu ma refeream strict la rami plusu ala de performanta e de maxim 2%. Acum intelegi la ce ma refer? Tu doar ai umflat pretul prin asta pentru nici 2% performanta.
Iara ceva gresit, tu pur si simplu nu ai in vedere nevoile ei.(nespecificate).Ai vorbit intr-unmod general. Exact asta e informatia aia eronata de care iti vorbeam.
Cunosc si eu tehnologiile folosite de nVIDIA, nu trebuia sa le enumeri tu.
Adevarat nVIDIA este recunoscuta in gaming.

| Sonnayasashikushinaide a răspuns (pentru EU19):

Am vorbit in mod general pentru ca nu ma intereseaza produsele care apar, vorbesc din cunosterea mea in stiinta computerelor, puterea de procesare bruta vine din numarul de operatii pe secunda, adica frecventa, dar si spatiul de stocare a datelor, cache ram etc

| EU19 a răspuns (pentru Sonnayasashikushinaide):

Eu ti-am zis.Singura chestie care ma deranja era frecventa ramilor cat mai mare.Nu ofera destula performanta ca sa merite pretul in plus.
In rest sunt de acord cu tine.

| GeorgeH17 a răspuns:

Eu mi-am cumparat un Lenovo si e super ok. trebuie sa te uita la pret, hard disk, paca video si procesor

| alex67jjy a răspuns:

Ce buget ai? si pentru ce vrei sa il folosesti