| GiuliaMariaaa a întrebat:

Bună!

Aș vrea să îmi cumpăr un Kindle 10th din 2020. Merită? Eu nu pot să citesc de pe tabletă sau telefon, deoarece după puțin timp încep să mă doară ochii și capul. Pe un astfel de dispozitiv poți citi doar cărți în engleză? Iar cărțile pot fi cumpărate doar de pe Amazon?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Las-o pe Jassmina, ca de obicei nu stie ce vorbeste laughing
Kindle e bun dar iti recomand sa iei varianta Paperwhite, nu are rost sa te zgarcesti ca nu e scump. Se numeste asa pentru ca imita foarte bine foaia de hartie. Are si lumina in caz ca vrei sa citesti pe intuneric dar daca il folosesti fara lumina o sa vezi ca nu are cum sa iti oboseasca ochii.
Dezavantajul e ca intr-adevar e facut pentru cartile de pe Amazon care sunt in engleza. Dar sunt variante sa citesti si cartile tale pe el. De ex eu mi-am pus multe carti in format pdf pe el. Iti faci un email special pentru kindle (au ei optiunea asta) si cand trimiti ceva pe adresa asta de email se descarca automat in dispozitivul kindle. Nu toate cartile in format pdf se vor vedea bine pe el dar majoritatea da. Le mai poti converti si in alt format dar e mai complicat si eu nu am incercat

| sierra1 a răspuns (pentru Furnicuta000):

" Furnicuta000: Jassmina, ca de obicei nu stie ce vorbeste "

cine te crezi să faci astfel de aprecieri?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru sierra1):

E de ajuns sa ii urmaresti raspunsurile

| sierra1 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Eu cred că ar trebui să o ții pentru tine, nu ești aici pusă să jurizezi pe cineva

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Kindle 10 este tot o tableta dar mai mica si mai simpla, doar pentru citit, avand un ecran electronic ca si tableta.
Daca te doare capul citind dupa aparatura electronica, atunci nu-ti ramane decat cartea clasica, cea cu foi.

| GiuliaMariaaa explică (pentru Violleta2022):

Un Kindle nu este o tabletă. Ecranul său este diferit, arată ca o foaie

| mihai69 a răspuns:

@ cam(p)ionul zilei, a.k.a. jassmina etc. - nu e același lucru un e-book reader cu o tabletă. Ceea ce face diferența și apropie acest dispozitiv de o carte tipărită este tocmai ecranul (de tip e-ink), foarte asemănător cu hârtia. (Nu e nevoie de backlight) ca să poată fi citit.
On topic - cum s-a spus deja, este un dispozitiv cu destule limite și limitări; sunt destule variante mai versatile și chiar și mai ieftine pe piață.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru mihai69):

Si tie ti-a dat ignore? laughing

| mihai69 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Cred că 85% dintre utilizatorii normali sunt pe lista ei de ignore. E modul ei "elegant" de a răspunde criticilor justificate.
Restul probabil nu au interacționat cu ea (încă)...

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru mihai69):

Eu am interactionat cu ea si am scapat de ignore

| frunzarescu a răspuns (pentru mihai69):

Salut, care variante sunt mai versatile și mai ieftine? Intentionez sa cumpar un ebook. Multumesc!

| mihai69 a răspuns (pentru frunzarescu):

Eu am un PoketBook PB631.
Sunt foarte mulțumit.

| Gabryel85 a răspuns:

Kindle, din păcate, deschide doar fișiere proprietare de la Amazon, cel puțin așa era mai demult. Deci mai degrabă fișiere.mob, însă majoritatea cărților digitale sunt în format. epub.