| AnonimMM678 a întrebat:

Aseara mi-am intins parul, si a iesit un miros ciudat din placa. Apoi am lasat-o si dimineata cand m-am trezit am vrut sa mi-l indind din nou, si am bagat-o in priza si mi s-a aprins si dintr-o data mi-a iesit o scanteie din prisa si ni s-a stins placa, si am mai bagat-o odata si nu mi s-a mai aprins deloc. Oare mi s-a ars placa? Ce sa fac.

Răspuns Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Cel mai probabil s-a distrus cablul. Ori o schimbi, ori rogi pe cineva priceput să îți schimbe firul de la ea.
Cel mai sigur este totuși s-o schimbi.
@Paul1324 - cum găsești tu care e firul pozitiv (respectiv cel negativ) dacă la priză ai numai curent ALTERNATIV?!?

5 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Da, s-a ars o rezistenta din placa, se poate repara dar cineva specializat, daca iti permiti iti poti cumpara alta noua si cu garantie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si-a dat duhul, cumpara-ti una noua. ^^

| AliceNeye a răspuns:

Da, s-a ars. A facut scurt circuit. Mai bine achizitioneaza alta. Nu merita reparata. Probabil nici nu mai merge. Depinde de piesa arsa

| AnonimMM678 explică:

Am vazut ceva placa pe Flanco, 60 lei redusa de la 119 acuam dfe Craciun, oare e buna, ai mei nu vor sa imi dea bani, pentru ca incep ca imi ard parul, ca toate le stric etc.Sunt sgarciti.Si m-am gandit sa imi iau din banii mei.

| Paul1324 a răspuns:

Buna. Placa ta de par este veche sau de o proasta calitate, iar de aceea s-a scurtcircuitat, adica firul pozitiv a atins firul negativ. Daca puneai mana pe fier, te electrocutai -doamne fereste-. Ar trebui sa-ti cumperi o placa noua, iar daca se mai intampla vreo data asa ceva arunc-o la gunoi. Nu o mai folosi. risti sa te electrocutezi.