| Luci88 a întrebat:

Aseara mi s-a blocat laptopul si nu aveam ce sa-i fac si l-am inchis fortat. Cand am vrut sa-l deschid din nou se deschidea normal pana aparea Windows starting si acolo ramanea asa pentru 10 min si apoi o lua de la capat. S-au daca il las o ora se deschide dar nu imi apare desktop normal, apare ca si cum as fi instalat din nou windosu, Ce sa-i fac? Am niste poze foarte importante in el si nu vreau sa le pierd. Funda si vot!

P.S: am windows 7

8 răspunsuri:
| figaro a răspuns:

Intri in safe-mode->start->search programs and fiels->system restore selectezi cu cate zile vrei sa dai in urma windows-ul, daca ai instalat ceva intre zilele in care ti-a mers ultima oara si cand ii dai restore, nu iti mai apare programu instalat dar nu pierzi informatia sau daca ti-e stricat ceva (posibil rami) iti iei hardu din laptop si il conectez la pc (DOAR DACA NU MAI AI GARANTIE PE PC SI LAPTOP deoarece ai sigile pe ele si trebuie sa le rupi ca sa scoti/bagi ceva in ele). Noapte buna!

| Luci88 explică (pentru figaro):

Cand dau Safe Mode cand sa se ceschida imi cere parola, si o scriu si imi zice ca e incorecta, ce sa fac?

| horia2012 a răspuns:

Singurul lucru pe care poti sa-l faci este da-ti faci un XPLive CD. Adica un XP care ruleaza de pe CD. Nu are legatura cu sistemul de pe calculatorul tau. Il gasesti pe net.Nu pot sa-ti dau link. Dupa ce-l faci, introduci CD, restart si va porni XP de CD. Salvezi tot ce ai unde vrei, dupa care reinstalezi W7.

| Nick9331 a răspuns:

Ţine minte un sfat de la mine, de obicei se fac douã partiţii; adicã C: şi D:
unde windows-u mereu vine instalat in C: şi acolo laşi spaţiu necesar doar pentru windows, programe si update-uri.
(pentru windows 7 dacã pui în jur de 50gb e suficient)
iar în D: îţi revine tot restul spaţiului ce ai pe hard.
aşa încât ori de câte ori ai probleme cu windows-u, îl formatezi fãrã stres (adicã formatezi partiţia Chappy şi partiţia D: nu o atingi şi ai toate pozele/filmãrile/muzica..etc, etc în maximã siguranţã.
(în caz cã eşti sigurã cã ai deja pozele în D: atunci poţi reformata windows-u fãrã nici-o problemã)
poţi sã faci şi cum a zis " figaro " dar mai rar se intâmplã sã ai noroc sã mearga big grin
decât sã pierzi pozele mai degrabã chemi un specialist, cã e mai complicatã procedura ca sã explic în scris :*hee hee

| Luci88 explică (pentru Nick9331):

Dar cum sa fac partitie? ca acuma am numai C, s-au de unde stiu cati gb am ca sa pun in partitie? dar de ce nu pot deschide nici un program? Control Panel nu merge nimica.

| Nick9331 a răspuns (pentru Luci88):

Cate intrebari laughing pai partitiile le faci atunci cand reinstalezi windows-u si e foarte nasol ca ai doar o singura partitie (motivele sant multe)
si pentru restul, ca sa iti rezolvi problema..chiama pa cineva care sa pricepe, ca de aici nu te poate rezolva clar nimeni, pentru ca sant prea multe de spus cum sa procedezi si nu e doar o singura varianta.
bun este si ce'a spus " horia2012 " happy

| Luci88 explică (pentru Nick9331):

Hey, dar nu pot instala nici un program. daca nu pot intra nici in Control Panel. cand deschid laptopu nu imi mai apare acel ecran cu toata programnele, ce unul de cum as fi instalat windosu din nou

| BigBen919 a răspuns:

Incearca sa bagi cd cu windows 7 si dai repair la windows
ar trebui sa mearga