| Muntean_Filip_1999 a întrebat:

Buna ...azi am scapat un telefon in apa
am auzit ca daca il bag in orez ajuta si cu ajutoru lui Dumnezeu poate o sa si porneasca...problema e ca momentan nu sunt acasa si nu dispun de orez ....ar fi vreo problema daca fac asta maine?

Răspuns Câştigător
| Bobby711 a răspuns:

Poate vezi tu ca a intrat putina insa si o picatura daca ajunge unde nu trebuie il face praf sad Cred ca daca pateam ca tine inebuneam laughing am fost mereu super atent cu telefoanele mele ca un leu ce nu imparte prada cu nimeni laughing)

6 răspunsuri:
| Bobby711 a răspuns:

Orezul absoarbe apa. Pana se evapora de acolo mai ales acum ca e iarna il face praf daca a patruns adanc. Cand iti scapa telefonul ii scoti bateria si incerci sa il usuci imediat!

| Muntean_Filip_1999 explică (pentru Bobby711):

Da, cred ca ai dreptate
a intrat oricum foarte putina apa
speram la ce-i mai bine

| AbelMagic a răspuns:

Prietene, eu zic sa iti iei adidasii de alergat si sa gasesti un non-stop.

| Muntean_Filip_1999 explică (pentru AbelMagic):

Cred ca ai dreptate
ajuta oare daca incerc sa il usc cu uscatorul de par?

| Muntean_Filip_1999 explică (pentru Bobby711):

Hahhah ai funda frate!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi încerca :)
Totuşi, chiar dacă acum nu eşti acasă, NU cred că este aşa de greu să cumperi 1 kg de orez ( costă 3-4 lei ), deschizi punga şi introduci telefonul în mijloc :))

Vezi la linkul următor ce trebuie să faci :
http://www.yoda.ro/......n-apa.html

http://socialweb.ro/......e-lichide/

http://mashable.com/2012/09/04/cpr-drowned-cell-phone/

În cazul în care NU funcţionează după ce l-ai ţinut 72 de ore ( 3 zile ) în orez uscat, atunci NU cred că se mai poate "salva" :(
Oricum, va trebui să mergi cu telefonul la un Service pentru diagnosticare!

Toate cele bune!