| Catwomen123456 a întrebat:

Azi dimineață pe la 6 a inceput sa sune alarma de la chestia aia care detectează fum. Si cand m-am trezit nu era fum sau ceva. Ci a pornit singura. Dupa 5 minute iar. Știți care o fii cauza? O fii stricata sau ceva?

6 răspunsuri:
| NichitaIna a răspuns:

II posibil sa porneasca si de la fum de tigara...se fumeaza in casa? Pentru siguranta ta iti recomand sa mergi la cineva sa verifice detectorul...sau chiar sa-l schimbi.

| Michaella004 a răspuns:

La mine s-a intimplat la fel de vreo doua ori. Incearca sa ii schimbi bateria

| mihai69 a răspuns:

Poate fi de la „N" cauze: praf, aburi, fum de țigară etc.
Sau chiar o defecțiune.
Dacă e cu baterii, verifică-le!
Dacă e legat la o centrală de alarmare, verifică mesajele acesteia, s-ar putea să găsești acolo detalii.
Am fost acum vreo doi ani la un hotel de 5 stele din Belgrad și au evacuat ăia în toiul nopții toți turiștii pentru o alarmă din asta care a pornit de capul ei...

| Alka25 a răspuns:

Am avut și eu problema asta, la mine de stricase detectorul și centrală dar în cazul tau ar putea fi multe alte lucruri, intereseaza-te daca nu cumva e o scurgere de gaz

| RaduMihaiRadu a răspuns:

Daca detectorul de gaze face asa de mai multe ori in aceeasi zi e posibil sa ai o scurgere de gaze. El e calibrat sa simta inaintea mirosului umat de n ori

| Catwomen123456 explică (pentru NichitaIna):

Nu se fumează