| MyShadow a întrebat:

Cand mi-am cumparat laptopul am luat si licenta de windows. Acum vreau sa cumpăr un alt laptop si nu stiu daca trebuie sa cumpăr si licenta. Imi puteti spune?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un laptop (PC)se poate primi atfel:
-fara sistem de operare;
-cu Windows OEM= licenta este valabila doar pentru acel laptop (PC);
-cu licenta Retail FPP (Full Packaged Product)= valabila pe orice aparat;
-cu sistem de operare UNIX (Ubuntu, Linux, etc) care sunt gratuite si nu sunt necesare licente.
Vorba celui de sus. Daca ai licenta Retail FPP (Full Packaged Product) poti s-o folosesti pe orice laptop. Pentru asta poti incerca sa instalezi acel Windows pe alt aparat si sa bagi SN (Serialn Number) de la vechiul laptop. Daca merge te-ai scos. In general licentele Retail FPP (Full Packaged Product) sunt scrise pe plicul ce insoteste laptop-ul. Licentele OEM se afla pe spatele laptopului sau pe fata.
Nu-i obligatoriu sa cumperi Windows. Mai sunt si alte solutii... printre care sa instalezi Linux sau Ubuntu. Eu am Linux.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Licentele Windows (si multe alte programe) sunt de doua categorii:
- pentru un singur calculator
- pentru un numar mai mare de calculatoare.
Licentele pentru un singur calculator nu se pot transmite la mai multe, mai exact se pot rula legal doar pe un singur calculator in functiune in acelasi timp.

| razvy68 a răspuns:

Daca ai primit CD cu Windows atunci nu e nevoie.