| minteuandedouaori a întrebat:

Buna care ati mai configurat un router wireles tp-link? eu am ip static si cand vreau sa-l configurez! apare dynamic, static si inca cateva daca pun pe dynamic are ceva?

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Asta e o chestie generală nu specifică unui model de rooter.
Nu nu are nimic, numai conexiunea la internet mai mult ca sigur nu va fi stabilită.
Dacă ai IP static trebuie să lași pe IP static si să introduci aresa IP ce o ai de furnizorul de servicii de internet.Ip-ul dinamic se schimbă automat, deci în câmpul ăla nu trebuie introdus nimic(dacă are).De asemenea dacă știi ca ai conexiune lenta la internet seteaza și DNS-ul pe cel de google(că e cel mai ușor de reținut). Asta va îmbunătații browsul paginilor de internet, adică se vor încarca mai repede.(DNS primar:8.8.8.8 DNS sec:8.8.4.4).Succes

| Adrian_Radu_1996 a răspuns:

Daca ai pc, seteaza ca dynamic, si mie imi dadea grave batai de cap... nu cred ca are nimic, eu asa il am setat si nu am probleme absolut deloc.