| anonim_4396 a întrebat:

Care e cel mai bun laptop pentru editat video-uri pentru YOUTUBE?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cum foarte bine a zis Bula, poti edita cu orice laptop, chiar si cu cele mai slabe, insa creste foarte mult timpul de asteptare (atat in etapa de montaj, adaugarea efectelor, la previzualizare cat... mai ales - la randare).

Daca vrei sa lucrezi eficient, ai nevoie de un laptop in jurul sumei a 3000-4000 RON minim.
Adica un procesor recent cu 6 nuclee, 8300H sau mai mult (8750H),
minim 8GB DDR4, si placa video nVidia macar 1050 Ti de 4GB, preferabil GTX 1060 de 6GB.

https://www.pcgarage.ro/......dow-black/

Acesta e cel mai ieftin model, dar nu are SSD.
Si lipsa acestuia influenteaza in mod negativ timpul de asteptare.
Poti opta pentru alt model ce are SSD, dar pretul creste:

https://www.pcgarage.ro/......k-3yr-cis/

Cat despre intrebarea ta, cel mai bun laptop (de fapt unul dintre cele mai bune) costa binisor peste 3000-4000 EURO.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Mai depinde ce programe folosesti, nu toate folosesc puterea sistemului la fel de mult si nu toate contin la fel de multe efecte (multe vin insa cu pachete suplimentare (optionale) de efecte).

Blender, Magix Vegas (fostul Sony Vegas) si Pinnacle Studio (fostul Avid Studio)
sunt ceva mai "light" decat Adobe Premiere, Edius Pro, LightWorks Pro, sau AVID Media Composer.

| sierra1 a răspuns (pentru NLS):

Amuzant, nimic de zis dar și intrebarea e relativă (cel puțin)

| Bula a răspuns (pentru NLS):

De fapt, daca vrei sa editezi video, atunci nu folosesti laptop, ci cel putin un PC sau un sistem dedicat.

9 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Depinde ce vrei tu de la el. Ce buget ai, sh-nou nout?

Bula
| Bula a răspuns:

NICI UN LAPTOP sau PC nu editeaza singur, nici video, nici audio, nici alte fisiere, fara programe dedicate!
Editare video s-a facut si cu calculatoare ce astazi sunt considerate "demodate" si "vechituri".
Totul depinde de programele folosite, de cunostintele si fantezia editorului.

Sa nu uitam filmele Star Wars, care au fost intre primele cu efecte video create pe calculator, inainte cu peste 10 ani, in era calculatoarelor Pentium 3 si 4!

| sierra1 a răspuns:

Intodeauna cel mai bun e ce pe care nu-l ai, de ex:
https://www.emag.ro/......D68NPVBBM/

de unde se vede că e un HP și nu chinezescul Lenovo

| debarasator63 a răspuns:

Acu` depinde cati bani ai... Poate fi ASUS, HP, DELL... Ca sa te lamuresti, uita-te aici:
https://www.ghiduldslr.ro/laptop-pentru-editare-2018/