| Go4Win a întrebat:

Buna,care este viteza de download (mbps) la internet normala...adica cam cat ar trebui sa fie ca sa fie ok? laughing Si la upload?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Ca sa poti vizualiza clipuri 720p, sau sa navighezi normal pe internet, ai nevoie de 10-15Mb/s. Pentru descarcari de torent decente, si gaming fluent pe retea, ai nevoie de 100-200Mb/s.

Eu am internet de 500Mb/s, descarc cu aproximativ 54MB/s, iar in jocuri am ping-ul minim.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Pentru gaming fluent in retea ajunge si 5 Mbps, totul e sa ai LATENTA mica. Tu ce intelegi prin ping minim? Ontopic: depinde ce abonament ai. Normal e si 1 Mbps, si 1000...

| Frank51 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Te-a intrebat cineva ceva?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Da, puisor, ne-a intrebat Go4Win, iar tu bati cimpii de-aiurea...

| Frank51 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Raspunde-i lui, nu mie. Eu mi-am dat cu parerea, stiind exact ca in jocuri sub 50Mb/s am 60-70ms, iar la 500Mb/s am 30-40ms. Iar daca tu nu ai patit asa ceva, nu trebuie sa imi raspunzi mie ca vorbesc aiurea. Sper ca inveti ceva din asta... ca de obicei nu dau explicatii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Pai ti-am raspuns tie fiindca vorbesti aiurea. Poti sa ai latenta de 30 mersi si la conexiune de 20 Mbps.

| Frank51 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Viteza este direct proportionala cu latenta. Arata tu ca ai 30ms la 20Mb/s in jocuri precum lol sau csgo. Dupa ce ca induci lumea in eroare te mai dai si mare cu cunostintele tale incorecte.

| Frank51 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Corect. Dar asta era acum ceva timp cand internetul era slab. In 2019 nu cred ca poti sa ai 500Mb/s dar sa ai latenta 150ms, nu?

| Go4Win explică (pentru Frank51):

Ok,atunci totul e bine, am apoape 100Mb/s constant
Dar descarc doar cu aproximativ 20Mb/swinking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Ba poti, normal ca poti. Depinde prin ce conexiuni trec datele de la tine catre destinatie (sau de la origine catre tine, same ***). Logica din spate ramane aceeasi.
@Go4Win: Depinde DE UNDE descarci.

14 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu exista o viteza normala. Daca platesti un abonament mai scump, vei avea o viteza mai buna.
Exemplu: https://www.digiromania.ro/servicii/internet
Trebuie sa ai si un pc mai performant pentru ca sa te poti bucura de cel mai bun abonamnet.

| flixbuster a răspuns:

Cea din contract.

| Algo098 a răspuns:

Depinde de retea, de abonament, de conditiile tehnice. Eu am viteza mica, internet prin cablu de telefon fix si am doar 14Mb download, 0.8Mb upload.
O viteza buna cred ca ar fi peste 40Mb si la downoad si la upload.