| Eva33 a întrebat:

Buna,

Caut o imprimanta potrivita pentru a putea scoate pe hartie niste imagini pictate, care sa iasa ca in imaginea din calculator. Nu genul de imprimanta care le scoate neclare sau sterse.
Una care s-ar putea preta si pe scoaterea de fotografii, cred ca ar fi potrivita.

Aveti idee ce imprimanta ar fi?

Multumesc! dau funda.

1 răspuns:
| JackR a răspuns:

Toate programele grafice care se respecta (Photoshop, Corel etc.) au o functionalitate care se numeste calibrare. Asta inseamna ca ceea ce vezi pe ecran, din punct de vedere cromatic, se va regasi identic pe hartie. Asta este un aspect. Al doilea aspect, pentru un print reusit este rezolutia maxima pe care o poate tipari imprimanta. Cu cat mai mare, cu atat mai bine.