| Rax a întrebat:

Buna,ce anume selectez pentru ca laptopul sa boot-eze de pe CD? Am optiunile :
Boot Priority
Internal Hard Disk Drive
Internal Optical Disk Drive
External Device
Network.
Vreau sa reinstalez Windows 7.

Răspuns Câştigător
| RaduRobertRO a răspuns:

Internal Optical Disk Drive, evident pe primul loc, daa vrei sa buteze de pe CD prima data.

| Rax explică (pentru RaduRobertRO):

Nu functioneaza la mine cu Internal Optical Disk Drive, nu porneste cu Cd-ul din laptop., laptopul se porneste tot cu Startup repair...

| Rax explică (pentru Rax):

Ah,merge bine-nteles, doar ca trebuia sa schimb ordinea, ca sa fie primul pe lista.Multumesc!

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

NU se intra in BIOS si NU se schimba ordinea mediilor de bootare, atunci cand doresti sa reinstalezi Windowsul, pentru ca:

1) la final trebuie sa refaci ordinea initiala, altfel va verifica de fiecare data discul (CD-ul) (ceea ce vine la pachet cu cârâitul de rigoare si cu timp pierdut)

2) exista o cale mai directa/rapida/simpla, ce nu implica intratul in BIOS si modificarea ordinii.
Folosesti tasta pentru (Quick) Boot Menu.
Tasta poate fi orice tasta intre F9 si F12, si o afli din partea de jos a ecranului, imediat dupa ce apare imagine pe ecran

PS: De ce nu folosesti un stick (USB 2.0 de 8GB)?
Viteza de instalare e mai mare decat de pe CD (aproximativ dubla), si nu mai ai nici cârâitul unitatii optice.
Kitul de instalare (imagine ISO) se scrie pe stick cu RUFUS sau cu Ventoy (ambele gratuite).
Cu Ventoy e mai simplu, si daca stickul e incapator, poti pune pe acelasi stick foarte simplu kitul de Windows 7, Windows XP, Windows 10, distributii Linux, etc

Răspuns utilizator avertizat