| Rorschach a întrebat:

Buna,

Ce blit imi recomandati care sa fie compatibil cu un Canon 500D?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Orice obiectiv cu montura EF-S (obiectiv dedicat pentru aparate cu senzor APS-C),

sau poți pune și un obiectiv cu montura EF, insa unghiul de cuprindere va fi altul.
Obiectivele EF sunt special concepute pentru aparatele cu senzor FF (FullFrame), dar pot fi folosite și pe aparatele cu senzor APS-C, precum 500D.
EF-urile lasă mai multa lumina sa intre pe senzor, deci obții poze mai bune. Sunt însă și mai scumpe.

Daca optezi insa pentru EF, se vor intampla 2 lucruri:
1) distanta focala înscrisă pe el, o înmulțești cu 1.6, pentru ca acesta e factorul de crop.
Un obiectiv de 50mm EF,
folosit pe un aparat APS-C, va fi echivalent cu un obiectiv de 80mm pentru APS-C, adica cele cu montura EF-S.
2) funcția de autofocus nu funcționează prea bine, tot din cauza echivalentei de mai sus.
Astfel ca dacă acest lucru e o problema, cumpără doar obiectiv EF-S.

Ce obiectiv exact ai nevoie,
(ultra wide, wide, sau Tele, cu zoom sau fix, cu apertura mare sau nu neaparat) iti pot spune după ce răspunzi la intrebarile:

Cam ce fel de cadre dorești sa tragi cu aparatul, si care sunt pretențiile legate de calitate?

| NLS a răspuns:

Scuze, citisem gresit: obiectiv.

La Blitz eu as alege 430EX,
Sau 430EXII
Daca încap in buget.

Daca nu, exista si variante mai ieftine.

Poate un Godox TT685II