| Alexx234qw a întrebat:

Bună.
Ce format trebuie să îmi setez la Word pentru a scrie o carte în el?
Adică știu ca formatul trebuie să fie A4, dar contează marginile? Le las așa cum sunt sau le pot modifica?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu conteaza.
Tu scrii in formatul reglat pe calculatorul tau.
Marimea literelor se va pastra (inclusiv Bold, Italic si Underlined etc.).
Liniile se vor ajusta automat in lungime in functie de latimea paginii destinatie.
Paragrafele (la sfarsitul carora ai apasat "Enter") se vor pastra de asemenea.

Tu trebuie sa ai grija doar sa incluzi font-urile True Type in document!
Asta se face cand dai prima salvare: "Salvare ca", iar la optiunile de salvare bifezi "Include fonturile True Type". Daca nu faci astfel, atunci este posibil ca diacriticile din text sa nu se vada pe alt calculator, sa apara patratele, semne ciudate in loc!
De asemenea, cand dai numele fisierului, NU vei folosi diacritice in el (altfel risti sa nu se poata deschide fisierul pe alt calculator! ).

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu conteaza cum faci formatul (marginile paginilor, marimea paginii etc.), fiindca editura si tipografia oricum vor modifica aceste marimi, in functie de formatul final tiparit al cartii.

| Alexx234qw explică (pentru Bula):

Formatul final stiu ca va fi diferit. Eu ma refer daca contează pe ce format scriu eu acasa povestea și daca conteaza ce format trimit la editura prin e-mail?

| Bula a răspuns (pentru Alexx234qw):

Nu conteaza.
Tu scrii in formatul reglat pe calculatorul tau.
Marimea literelor se va pastra (inclusiv Bold, Italic si Underlined etc.).
Liniile se vor ajusta automat in lungime in functie de latimea paginii destinatie.
Paragrafele (la sfarsitul carora ai apasat "Enter") se vor pastra de asemenea.

Tu trebuie sa ai grija doar sa incluzi font-urile True Type in document!
Asta se face cand dai prima salvare: "Salvare ca", iar la optiunile de salvare bifezi "Include fonturile True Type". Daca nu faci astfel, atunci este posibil ca diacriticile din text sa nu se vada pe alt calculator, sa apara patratele, semne ciudate in loc!
De asemenea, cand dai numele fisierului, NU vei folosi diacritice in el (altfel risti sa nu se poata deschide fisierul pe alt calculator! ).

| sierra1 a răspuns:

"Ce format trebuie să îmi setez la Word pentru a scrie o carte"

evident că trebuie să-l treci in modul "talent".

(că tot nu vede nimeni, orice scrii, poți modifica ulterior chiar dacă e roman sau reclamă la hârtie igienică)

| PainTech a răspuns:

Https://support.microsoft.com/......7c31539e4a

Ai aici optiunile recomandate pentru scrierea unei carti. Nu uita ca poti edita mai tarziu.

| Catrice a răspuns (pentru PainTech):

Aia e dacă vrei tu sa tipărești format de cartea deși nu e chiar format de carte, mai mult împădurire gen revista.