| Cσσкiє a întrebat:

Bună! Ce înseamnă Blu - Ray? Am căutat pe net, dar nu am găsit. Mulţumesc!

Răspuns Câştigător
| ΔH a răspuns:

Este o unitate optica la fel ca si DVD sa zicem "al viitorului" (chiar daca a aparut deja de mult timp, inca e foarte, foarte rar)
Discurile BL au capacitate de 25gb respectiv 50gb (dual-layer).
Si au fost facute in special pentru filme HD
Pentru a le folosii ai nevoie de-un PS3, sau un player HD pentru televizor, iar daca vrei sa le folosesti la calculator o unitate optica "blue-ray".

1 răspuns:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Discul Blu-ray (numit şi BD, din engleză Blu-ray Disc) este un tip de disc optic de mare densitate folosit pentru stocarea de date, în special înregistrări video de înaltă rezoluţie.

Numele Blu-ray provine de la culoarea albastru-violet a razei laser cu care se fac citirea şi scrierea acestui tip de disc.(wikipedia)