| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna placa video integrata?

Răspuns Câştigător
| AlexDarius3 a răspuns:

Pe scurt e o placă video mai slabă, eu am una integrată care nici fifa 07 nu merge pe ea, doar cs 1.6 şi brawlhalla şi un 950 îmi făcea tot pe plac fără probleme. Am noroc cu o consolă Play Station 4 că muream de plictiseală.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

RAY vorbeste (ca de obicei) prostii. Placa video integrata este pe placa de baza (sub forma unui chip) dar mai nou si in procesor. In BIOS nu exista nimic decat un soft (primul sistem de operare al PC-ului sau laptopului) care are rolul de a recunoaste componentele aparatului. E adevarat ca se poate comanda din BIOS dar aia nu seamna ca placa fizica este in BIOS. Asta-i viata! Unii dau raspunsuri ca sa nu adoarma.

| RAY a răspuns:

Placa video este integrata in procesor sau este un mic chipset de pe placa de baza

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Vream sa scriu cpu scuze

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.pchouse.ro/blog/ce-alegem-placa-video-integrata-sau-dedicata/

recomand sa cumperi cu placa video externa