| Deeeia a întrebat:

Ce marca este mai buna pentru laptopuri? Apple sau Dell? Raspunsul cel mai bun cu cele mai bune argumente primeste fundita!

Răspuns Câştigător
| vallery a răspuns:

Apple - daca ai bani
Dell - daca ai bani mai putini

15 răspunsuri:
| CosteaVlad a răspuns:

Eu personal am auzit că Apple ar fi cele mai bune. Am intrat acum pe net şi la catgoria cel mai bun laptop predomina însă Dell. Uite-aici un grafic în urma căruia îţi poţi face o părere. http://forum.chip.ro/showthread.php?t=83998
Dar totuşi, dacă vrei şi o părere personală, eu zic că un laptop, ca şi orice alt produs, cu cât este mai scump cu atât este mai bun. Nu este neapărat lege, însă în cele mai multe cazuri aşa e.
Îţi dai seama că dacă Dell ar fi fost mai bun decât Apple, acesta din urmă ar fi dat faliment, cine le-ar mai fi cumpărat produsele? Aşadar pentru fiecare dintre ele există avantaje şi dezavantaje. De exemplu Apple poate avea placa video mult mai performantă decăt un Dell, în schimb şi Dell are la rândul său un plus faţă de Apple în rândul altor componente. Depinde ce vrei să faci pe el. Jocuri, programare, etc.
Studiază graficul pe care ţi l-am trimis şi comment-urile de dedesubt, si poate îţi vei putea face o părere.
Succes! :)

Shin
| Shin a răspuns:

Intrebarea e usor confuza... deoarece Apple sunt mult mai scumpe decat Dell. Prin urmare Apple ar trebui sa fie mai bune (desi o mare parte din pretul asta o are doar valoarea marcii). Daca ai bani, probabil e mai bine sa mergi pe Apple. daca nu... iei ce-ti permiti tongue
P. S. Consider ca Toshiba sunt mai bune decat Dell. Cel putin "garantia in caz de orice" a laptop-urilor Toshiba ar trebui sa faca o diferenta majora intre cele doua... Imagineaza-ti... garantie in caz ca ti se fura happy Sau. garantia de somaj! Daca iti pierzi slujba dupa ce ti-ai luat laptop, primesti banii inapoi pe el si pastrezi si laptop-ul big grin Ce poti sa vrei mai mult decat atat? happy
Numai bine, Shinwinking

| m5789932 a răspuns:

Daca poti spune mai multe, atunci ti-as putea raspunde!
Eu nu merg pe firma, merg pe configuratie! Dar bineinteles ca nu voi neglija nici firma, dar ceea ce trebuie avut in vedere este faptul ca, un pc (fie ca e desktop, fie ca e notbook, netbook) nu se cumpara dupa firma, ci dupa continut, dupa ceea ce el are in interior (si aici ma refer, la procesor, placa de baza, placa video, rami, hard disk, sursa sau in cazul laptop-urilor bateria, etc...)

| Gizăz a răspuns:

Ok, în primul rând nu e ca şi cum ai compara spre exemplu Asus cu Dell. Tu vrei de fapt să compari un notebook pc cu un mac... şi aici nu e vorba de marcă ci de altă platformă. Eu unul merg cu pc-ul mereu. Macul e scump, piese scumpe, trebuie să cumperi multe softuri originale şi la fel de scumpe pentru că nu găseşti piratate atât de usor ca pentru pc, pentru mine e neatractiv. Cei care le folosesc au argumente gen „nu se virusează"; nici pc-ul nu se virusează dacă ai ceva în meclă şi nu intri pe toate site-urile dubioase; mai spun că merg mai eficient sau că faci mai multe pe el, lucruri cu care iarăşi nu sunt de acord. Dacă ştii să-ţi ţii un pc atunci va merge foarte bine la un preţ avantajos.

| quintron a răspuns:

Dell produce in continuare laptopuri de o calitate superioara fara sa faca compromisuri la calitate si finisaje. Sunt fiabile si se pot configura in functie de necesitatile fiecaruia. Personal folosesc un Dell Latitude D531 si este extraordinar din toate punctele de vedere. Difuzoarele sa nu uitam sunt JBL la toate modelele si nu produse de duzina. Tastatura rezistenta la apa/cafea. Monitor true view care chiar functioneaza si culori extraordinare. Singurul lucru care are deficiente este softul de la Touch Pad care reactioneaza cu cateva milisecunde intarziere si poate fi putin deranjant. Totusi ergonomia, calitatea si performantele sunt de laudat.

| missouri a răspuns:

Apple sunt cele mai bune. Indiferent daca e calculator, laptop, telefon, etc...La calculatoare mai ales, ca nu contacteaza virusi.winking

| pisioi a răspuns:

Apple...love strucknormal das foarte. scumpe.tonguewinking

| madalina_1200 a răspuns:

Cea mai buna marca de laptopuri este Apple deoarece sunt unele pachete care se vand impreuna cu licenta unui Antivirus, am si eu laptop Apple si telefon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu de la cineva mult mai destept decat mine ca dell e demn de toata increderea; nu stiu daca nu cumva este si mai vechi decat apple... dar cred ca oricat alegi, poti lua plasa(proprie experienta)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic Dell e cea mai buna firma de notebookuri Apple este prea afumat si trebuie multe resurse. Dell este mai apreciat in domenii; in care Apple este de jucarie vezi pe eMAG. Dupa 3 ani incepe sa lucre greu ii problema hardul de la sata poti sa pierzi anumite date inportante. Hardu de la sata ii foarte slabut si in cativa ani el se defecta de a binelea si atunci trebuie sa-l schimbi cu unul nou.Eu zic nu te complica cu Apple. Mai bine iti iei un Dell.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apple

| andrei a răspuns:

Apple

| AidaAmaranta a răspuns:

Amandoua sunt bunewinking ( mie imi place Dell) dar si Apple ii ff bun!happy:*

| Roxy_4036 a răspuns:

Apple

| nisi1t_4666 a răspuns:

Desi calitativ Apple face laptopuri cu design frumos si performante trebuie sa stii ca nu poti sa folosesti aceleasi programe ca si cele din windows - va trebui sa te multumesti cu variantele facute pentru MAC OS ceea ce inseamna ca o sa ai comparabil mai putine variante.
Dell e compania care produce si Alienware-ul marca de calculatoare cele mai puternice din lume (inclusiv laptopuri) si bineinteles in functie de pret poti sa iti cumperi un laptop mai bun sau mai prost.
Iti mai recomand sa te uiti si la Lenovo, ASUS, HP, SONY Vaio sau marci mai putin calitative Acer, MSI, Toshiba, etc.
Iti recomand sa citesti si http://blog.nisi.ro/2009/03/cum-sa-iti-cumperi-cel-mai-bun-laptop/