| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre Facebook? Mie mi se pare cea mai mare prostie.Chiar nu ii vad rostul.Toti romani sunt obsedati de el in timp ce americanii,conform sondajelor,il considera ca si mort, in sensul ca va fi inchis.Totodata exista multe dovezi care ar arata ca este un site de spionaj, astfel cei de la CIA colecteaza informatiile despre fiecare.In plus oricine are FB se crede faimos.Va rog sa va dati cu parerea.

20 răspunsuri:
| ladyMillion a răspuns:

HeyhappyNu TOTI americanii considera fbk-ul mort pentru ca multi dintre ei il mai folosesc.E adevarat ca intr-o zi nu va mai fi la fel, pentru ca va cadea moda fbk-ului la fel cum s-a intamplat si cu hi5-ulhappyEste adevarat ca pe facebook incep sa apara mult prea multe prostii, aplicatii mincinoase si tot felul.Multi sunt "obsedati" de el pentru ca atunci cand ce plictisesc nu au ceva mai bun de facut decat sa stea pe facebookbatting eyelashesLa faza cu spionaju' nu stiu ce sa zicthinking nu am auzit asa ca nu comentez daca nu stiu.Iar la faza cu "faima" tin sa te contrazic putin.Nu "toti" de pe facebook se cred faimosilaughingUnii pur si simplu il folosesc pentru a vedea ce fac ceilalti, pentru a cauta ce poze are aia, ala, etc sau pentru a nu se plictisi(cum am mai zisrolling on the floorcu toate ca oricum se plictisescbatting eyelashesCa unele se cred vedete si isi pun sute de poze editate si photoshopate aia-i deja alta treaba:-J

| afrodita3333 a răspuns:

Facebook-ul este o inventie a unor baieti desteptii pentru oameni prostii.Nu vreau sa generalizez sau altceva facebook-ul poate fi si un lucru bun de ex pentru artisti care pot comunica astfel mai bine cu fanii, isi fac publicitate, anunta chestii sau pentru firme etc dar in general este un drog pentru oanenii slabi cu o viata sociala proasta sau cu pre mult timp luber pe care nu stiu sa-l foloseasca util.In Romania facebookul este populat in general de cocalari si pitipoance care vror sa arate cat de cool sunt ei in gradina bunicii cu LOUIS VUITTON fals pe mana sau cat de bine isi fac ei poze langa Rapirea din Serai.Mai sunt si oameni normali care il folosesc doar ca pe o metoda de socializare dar sunt prea putini acestia.In general cosider ca FB dauneaza grav oamenilor slabi care ajung sa traiasca doar pentru FB si cred ca au sute de prieteni cand de fapt ei nu au nici macar unul.

| didi12 a răspuns:

E o mare prostie, intr-adevar, chiar daca si eu am.Singurul motiv pentru care il tin este ca mai pot vedea si eu ce face unul altul.devilIn rest, nu mi-am mai schimbat poza de profil de 2 luni jumate.
Americanii, mai avansati decat noi, au acum la putere twitter`ul, facebook-ul pentru ei fiind o "era" incheiata, cum e si la noi hi5-ul.Adica,cand la noi a devenit in trend hi5-ul,la ei a venit facebook-ul,si tot asa.
De fapt,in opinia mea, facebook-ul a fost inventat pentru persoanele mature, sa-si gaseasca vechii prieteni, colegi, rudele etc., nicidecum pentru a sta pustanii de 12 ani pe el.Si sincer acum, cand ii vad ce conversatii au pe el, si incearca sa se dea inteligenti, cand de fapt ei sunt vai si amar.
Toti dau like-uri cu scopul de a primi inapoi.Pentru ce? Cui ii place poza mea, imi da like, cui nu, nu.E ca si cum ai cersi.
Cam asta e parerea mea.Cu bine!

| AndraNicoleta a răspuns:

Si daca va muri facebook-ul va lua nastere un alt site de socializare, exact cum s-a intamplat si cu Hi5, Netlog si etc.

Nu mi se pare o prostie atat timp cat nu este dus la extrem. Este ok sa mai citesti un banc, mai vezi o stire, mai afli ceva nou.

Problema tuturor site-urilor de socilizare in Romania este ca sunt invadate de copii care abia daca stiu sa scrie, dar isi dau cu parerea despre tot felul de chestii si creeaza tot felul de dispute, certuri, mahalale, romanisme...intr-un cuvant.

| yaVanilla a răspuns:

Dar dupa unii facebook-ul este un trend / moda, daca nu ai mai mult de 100 de like-uri pe facebook nu esti cool, pe bune ma scarbesc persoanele de genu. + ca nici eu nu ii vad rostul, adica stai non-stop pe facebook, nu te ajuta cu nimic, nu te face mai destept, nici nu iti tine de foame, nici de cald, nu zic ca este inutil dar mi se pare o ironie a sortii sa fii dependent de facebook. Parerea mea; d

| jrockfreak a răspuns:

Si eu am auzit de faza aia cu spionajul. La inceput si mie mi se parea o rpostie dar l-am incercat si am gasit grupuri care ma interesau dar in afara de asta e plictiseala totala si pierdere de vreme pentru mine.

| LiliJB a răspuns:

Facebook? Cea mai mare prostie! Nu e bun la nimic! La ce e bun? Iti raspund eu.La nimic!

| LiliJB a răspuns:

Toata lumea e obsedata dupa el.
Cand am fost la mare vazand la un magazin de acolo erau macneti de frigider pe care scriau big grinaca nu intru 2 zile pe facebook chemati salvarea!

| luck96 a răspuns:

Is neutru nu-i cred nici pe aia de la CIA nici ca nu as putea trai fara FB, dar gandeste un pic ce informatii pot aduna cei de la CIA? Badea Vasile sta in staul Saraceni, are 10 oi si o baraca. Ce castiga CIA daca stiu informatii pe care oricine le-ar putea afla cu o simpla intrebare. E bun FB ca mai socializezi cu altii si mai razi la poze scoase din comun+ ca mie imi face cunostinta cu fete din alte tari, sau ma aleg cu prieteni indeprtati carora le place ce-mi place si mie si ma simt super sa vorbesc cu ei. Deci e si bun e si rau, dar nu strica sa vezi ce-i cu el.

| anonim_4396 explică (pentru luck96):

Nu toate lucrurile sunt atat de simple pe cat par.Ei nu vad FB in interfata pe care o vedem noi.Astfel incat afla instantaneu locul din care s-a accesat un anumit account, ora, si totodata se pot vedea relatiile pe care le are individul respectiv cu alte persoane. Poate parea o prostie, dar nu trebuie subestimat.

| luck96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da stiu povesti din astea, stiu ca multumita unor chestii deschise pot vedea ce site-uri accesez, dar nu inteleg de ce e asa important? daca imi fac cont pe FB si public anumite relatii cu altii sau vorbesc pe chat cu pretena/pretenii chiar crezi ca virgula gata sare SWATu pe mine? poate i-ar ajuta cand e vorba de niste persoane importante, dar asa ce sa faca? Pana la urma FB e o afacere profitabila, asa ca lasati ura pentru FB ca e o ura nefondata, dar asta nu inseamna ca eu ador FB

| SkytterS a răspuns:

Mda. nici mie nu mi se pare cine stie ce Facebook. Iti faci cont, pierzi o gramada de timp si le si faci bani la aia. am vazut un sondaj care arata ca fac cate 4.3 Bilioane $ pe luna si suma continua sa creasca. Eu sincer nu am cont si probabil nici nu-mi voi face prea curand. O duc foarte bine fara Facebook.happy

| wBroscuța a răspuns:

Sincer credeam ca sunt singura care nu-i acorda prea multa atentie marelui "Fata de Carte". Nu prea ma intereseaza ce cred americanii despre el, si nici faptul ca romanii il vad ca pe un "zeu". Am o prietena care-i innebunita sa-si faca poze. Majoritatea sunt postate rapid pe "Fata de Carte". Eu il accesez doar ca sa-mi maresc lista de aprecierilaughing. Daca vrei sa stii, ameracanii nu-s cine stie ce, se iau dupa mariile vedete si acum sunt toti pe twitter. E doar o concluzie, cam toate "marile" vedete sunt acolo...

| Anitta18 a răspuns:

Facebook-ul după ce ca este o prostie mai e si periculos.Pe site-ul ala intra fel de fel de oameni. posibil sa fie si hackeri.Eu vad pe multi oameni care au site-ul asta fara nicio importantă.De ce nu se documentează înainte să si-l facă?"Stai puțin dom'le.Este bine sa-mi fac? Unii au ajuns dependenți de prostia asta!". Poate sunt inconștienți de pericolul in care ei se bagă.
Ai dreptate.Este o mare prostie.Eu zic sa nu va faceți.

| Sailor1 a răspuns:

Barfa..asta le place

| az09 a răspuns:

Da. sunt de acord cu portocla si in+ nu pricep ce vad toti la facebook asa interesant. Toata ziua te uiti la ce fac ALTII in loc sa vezi ce faci TU

| CybergShark a răspuns:

Fb-ul e o mare prostie, un jeg infect creat pentru retardati ce nau ce face...
Chiar am auzit ui super retardati spunand ca daca nu ai fb nu existi sau alte prostii.Mi se scarbeste cand aud asa multi handicapati stand toata ziua pe fb sa vada daca au mai primit o poza sau o pitipoanca si-a schimbat coafura sau n-are chiloti pe ea astazi...jeguri pentru jegosi...

| portocla a răspuns:

Intr.un fel si mie mi se pare la fel... toti sunt obsedati sa zica ca sunt nu stiu ce vedete dar ei sunt oameni simpli... ai dreptate

| Lovelywords21 a răspuns:

E doar o retea de socializare...
Multi isi petrec timpul liber in fata computerului si cel mai probabil aceste persoane nu au timpul necesar pentru a-si vizita/ a-si petrece timpul cu prietenii. E o metoda de a vedea ce mai fac, cum, si unde. O metoda de a pastra legatura. In ziua de azi multe lucruri se fac online. Sau, pur si simplu, multi folosesc facebook-ul pentru distractie.
Nu mi se pare nici folositor, nici nefolositor. E ok.

| geogeo91 a răspuns:

In curand o sa apara o alta retea de socializare freedom, este mult mai buna decat facebook si ca design si ca aplicatiiwinking