| anonim_4396 a întrebat:

Ce reprezinta aceste numere de pe Memoria RAM?: 4GB 1RX8 PC3L - 12800S - 11?
Dar mai ales ce reprezintă 1R sau 1RX8?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

1 inainte de R reprezinta dispunerea modulelor de memorie pe un rand, 2R fiind pe 2 randuri. 1RX8 spre exemplu inseamna 1 rand a cate 4 module de memorie(2 pe o parte 2 pe cealalta). Fiecare modul are memoria de 8 ori mai mica decat cea totala.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

4 Gb este capacitatea, este de tip SODIMM [adica pentru Laptop. Normal se scrie SO-DIMM (Small Outline Dual Inline Memory Module)] la frecventa de 1600 Mhz si latenta 11.

| Frank51 a răspuns:

RX reprezinta modulele de memorie instalate pe placuta, respectiv numarul lor si cum sunt dispuse pe placuta. 4GB, cantitatea de memorie, PC- faptul ca sunt pentru desktop, L-low voltage, 12800 reprezinta frecventa(oarecum), iar 11 este latenta.

| sabin89 a răspuns (pentru Frank51):

Şi 1-ul ăla înainte de R? Şi 3-ul după PC?

| Frank51 a răspuns (pentru sabin89):

A, si 3-ul dupa PC banuiesc ca vine de la DDR3, nu sunt sigur.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Frank51):

Plăcuțele din întrebare sunt pentru laptop, nu pentru desktop.

| Frank51 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Da, greseala mea, m-am grabit.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru sabin89):

1RX8 - single rank
2RX8 - dual rank
PC3 - DDR3 (1, 5V)
PC3L - DDR3 low voltage (1, 35V)

| Lukyan a răspuns (pentru FaraNume1245):

Buna ziua, am gasit aceasta conversatie si am o nelamurire. Pana aici am inteles dar de ce sunt doua tensiuni (1.5 si respectiv 1.35?). Lumea ar opta desigur cu 1.35 pentru un cosum mic. De ce ar lua 1.5?

| Frank51 a răspuns (pentru sabin89):

1 inainte de R reprezinta dispunerea modulelor de memorie pe un rand, 2R fiind pe 2 randuri. 1RX8 spre exemplu inseamna 1 rand a cate 4 module de memorie(2 pe o parte 2 pe cealalta). Fiecare modul are memoria de 8 ori mai mica decat cea totala.