| anonim_4396 a întrebat:

Buna celor din TPU,am o mica problema, frecventa memoriei mele este de 333 mHz si am auzit ca se calculeaza ca fiind 667 mHz,eu avand memoria tip DDR2, vazand pe ceva site-uri ca frecventa de 667 mHz este atribuita lui DDR2.Ma puteti ajuta? Vreau sa cumpar 4gb memorie si ea este de 667 mHz si ma tem din cauza asta.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca sa poti cumpara memorie trebuie sa ne spui mai intai ce placa de baza ai (denumirea si modelul) si cata memorie ai acuma. S-ar putea ca placa ta sa nu suporte 4 Gb de RAM.

| lucaciu55 a răspuns (pentru Salontanul):

Placa mea e Nvidia GeForce 7300 GT si e de 512MB, memoria mea actuala e de 2GB.

| lucaciu55 a răspuns (pentru Salontanul):

Ei bine, ma poti ajuta?

| Salontanul a răspuns (pentru lucaciu55):

Vorbeam de placa de baza. Ce ai spus tu mai sus este placa video. Fa urmatoarele: ia CPU-Z de aici: http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
Instalezi softul si apoi spui ce scrie la mainboard si model.

| lucaciu55 a răspuns (pentru Salontanul):

Model: 0A58h si scrie ceva in genul manufacturer : Hewlett-Packard

| lucaciu55 a răspuns (pentru Salontanul):

Model 0A58h,Chipset: Intel - Q965
Southbridge : Intel - 82801H0(ICH8D0)
LPCIO : SMSC - SCH5317

| Salontanul a răspuns (pentru lucaciu55):

Hewlett-Packard 0A58h asa se numeste. Poti pune pe ea 4 placute de 2 Gb fiecare la 667 Mhz. Nu stiu cate sloturi mai ai libere. Daca ai memorie mai mica de 2 Gb poti sa o scoti si s-o vinzi si atunci ai 8 Gb de RAM punand 4 placute de 2 Gb.
E cam scumpa: http://www.compari.ro/......p33101329/
http://www.pcgarage.ro/......5-non-ecc/
Am gasit si mai ieftina: http://pdmedia.ro/memorie-ram-calculatator-2gb-ddr2-667mhz-pc5300-2048mb
Mai cauta si tu. Scrie in browser asa: memorie RAM pentru PC 2 GB, 667 Mhz.

| Salontanul a răspuns (pentru lucaciu55):

Mi-ai scris mai multe chestii. Vad ca mi-ai scris dar nu vad ce mi-ai scris. Curios! Asta n-am patit-o pana acum. De altfel, nici pe contul tau nu apar raspunsurile. Nu stiu ce este!

| Salontanul a răspuns (pentru lucaciu55):

Acuma mi-am dat seama! Esti nou pe TPU. N-ai voie sa pui mai mult de nu stiu cate intrebari. Osa-ti scriu un mesaj pe privat.

| lucaciu55 a răspuns (pentru Salontanul):

Multumesc frumos, esti cel mai tare!

11 răspunsuri:
| lucaciu55 a răspuns:

Salontanul,nu pot sa-ti scriu un mesaj, pentru ca-mi zice ca nu accepti mesaje private.

| Salontanul a răspuns (pentru lucaciu55):

Ti-am dat accept. Mersi foarte mult!