| anonim_4396 a întrebat:

Cum obtin acel efect "bokeh" cu Canon PoweShot SX60HS? Cand fac o poza unei persoane (stiu ca nu va fi ca la un dslr, dar cat se poate)

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a obtine acel efect (subiectul clar, fundalul in ceata) trebuie sa ai posibilitate de reglaj manual de diafragma si de focalizare.
Efectul se obtine astfel:
1. Cu aparatul foto: se regleaza aparatul pe focalizare MANUALA, se deschide diafragma la maxim (sau aproape) si timp de declansare mic. Se focalizeaza pe subiect si fundalul va fi spalacit (defocalizat).
2. Cu program de post-procesare foto: se face conturul subiectului, dupa care se face efect blurat pe restul imaginii (exteriorul conturului).

In ambele cazuri trebuie experimentat destul de mult pana se obtine un efect artistic.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Am posibilitatea de control manual la diafragma si la tot. Dar nu stiu cum

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Cauta un fotograf experimentat si citeste SI manualul aparatului (mai ales partile referitoare la reglajele manuale: focalizare, diafragma, timp de declansare /sensibilitate).

Pentru asemenea efecte trebuie sa ai multa experienta de fotografiere, orice aparat detii.