| NunuNini a întrebat:

Buna!
Cum poate cineva sa te aiba la "prieteni" pe Facebook fara sa-ti fi cerut "prietenia"?
Ma are cineva in lista lui, vede ce postez chiar doar pentru prieteni. Nu il am la prieteni. Nici prieteni comuni care sa-i transmita ce am postat. Verificat.

21 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

I-ai căutat numele și e in lista ta de prieteni? Dă-i "delete" dacă apariția lui te deranjează.

1. Dacă nu e, atunci e posibil ca cineva din lista să aibă un prieten (ă), un "stalker" de-al tău in lista lui, care iti urmareste postarile de pe contul acestuia (dacă zici că la setările de confidentialitate nu ai setat să fie vizibile decàt pentru prieteni, nu și pentru prietenii prietenilor)
Ori, glumeste (poti sa-i ceri să iti dea un like, ca sa te convingi că a vazut postarea)
2. Să știi că uneori, mai sunt erori tehnice pe Facebook. Într-o perioadă, m-am trezit si eu, cu notificări de tipul: X și Y ti-au acceptat cererea de prietenie. Și erau nume necunoscute (cu litere rusești), cărora eu nu le-am trimis niciodată o "friend request".
M-a surprins și pe mine, interventia Facebookului de a mă ajuta să am prieteni, au considerat probabil că lista mea era mult prea scurtă. ))
Eu nu i-am șters, fiindcă nu m-au deranjat niciodată.

| NunuNini explică (pentru floresdemayo):

I-am cautat numele desi stiam ca nici din greseala nu i-as fi dat "accept", stiind exact cine este persoana.
Lista mai scurta ca a mea, nu stiu daca mai are cineva. Desi nu e exclus. happy
Nu avem prieteni comuni si postez "doar pentru prieteni" nu si pentru prietenii prietenilor, ca e... aproape public.
Nu glumeste, a comentat cu prietenii lui "ce fac eu". Si... s-a aflat. Se fereste sa dea like ca sa nu-mi atraga atentia.

| floresdemayo a răspuns (pentru NunuNini):

E ciudat. În mod sigur, îl ai printre cei aflati in lista de prieteni. Ia-i pe rând la investigat, mai ales daca-i cunoști personal. Profilul care iti ridică, cele mai multe semne de intrebare, poate fi numit cel dubios.
Unii, din cei care îsi modifica numele (fie trece de la un nume fake la unul real, fie invers), îsi poate șterge si pozele (pentru discretie).

Sau, haide să îti mai spun ceva.
Încearcă si așa:
Atunci cand postezi / distribui ceva in profilul tău, apeși pe cele trei puncte, te duci la Editează confidențialitatea, iar acolo, fie alegi butonul:
"Prieteni, cu exceptia XYZ"
(bifezi pe un singur prieten, incât ceilalti sa nu aiba acces la vizualizare).

Ori, apesi butonul "Anumiti prieteni"

... si selectezi, din nou, un singur prieten din listă, incat ceilalti sa nu aiba acces.

Si poti posta zilnic ( cati prieteni, atatea stiri/ video), selectezi audienta pentru fiecare, asa cum am explicat mai sus, iar pe urmă, s-ar putea să iti dai seama cine e "tradatorul" in functie de ceea ce comentează. Poate îti iese, încearcă...

| NunuNini explică (pentru floresdemayo):

Merci.

| Lioana a răspuns:

Daca a vazut ceea ce postezi doar pentru prieteni, e posibil sa fi vazut de pe contul cuiva care iti e prieten, nu de pe al lui.

| NunuNini explică (pentru Lioana):

Posibil. Uite ca la asta nu m-am gandit. Multumesc.

| oglindasultanului a răspuns:

O stiu si p-asta, e atunci cand e contul "lui" folosit de hack-eri, si in activity log "lui" ii apare ca a dat like la niste postari, care nu le poate "vedea" ce sunt. Chiar ma miram ce-s alea din activity log, nu a umblat "el".

| NunuNini explică (pentru oglindasultanului):

Nu am nici un like.
Nu ar putea fi chiar "el" hakerul?

| oglindasultanului a răspuns (pentru NunuNini):

Nu, stiam faza aia si am vrut sa aduc vorba de ea, nu cred ca am fost atenta daca ai sau nu comentariu/like de la contul care-l acuzi ca ar fi in lista ta de prieteni. Este evident ca cineva din lista, te vorbeste/barfeste, dar faceti unii ditamai chestia cu intrebarile astea, limbaj codat de geniu cand voi nu intelegeti un fleac.
Off sa nu omit sa-ti ofer si cuvantul "cont fake" tu stii ce ai in lista aia...

| cfrtobias a răspuns:

Ti-a zis el ca a vazut ce ai postat sau cum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai postarile setate ca fiind publice.
Poti rezolva asta din Settings and privacy.

| NunuNini explică (pentru anonim_4396):

Nu toate sunt publice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Nu (se) poate!

Or ai răspuns din 'greșeală' (se mai întâmplă), ori a răspuns altcineva în contul tău.

Postări publice, prieteni sau prietenii prietenilor! (modifici din setări)

| NunuNini explică (pentru anonim_4396):

Nu umbla nimeni in contul meu.
Nu am raspuns nici din greseala stiind cine este.
Am tot felul de postari si stiu care sunt doar "pentru prieteni".

| anonim_4396 a răspuns (pentru NunuNini):

Bună din nou.

Atunci... și-a schimbat numele (și informațiile) pe Facebook ¿

| NunuNini explică (pentru anonim_4396):

Nu. Am putini in lista si stiu exect cine este fiecare.
Eu sigur nu il am la prieteni. El ma are si nu stiu cum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NunuNini):

Bună... din nou!

Cum a explicat și floresdemayo!, același lucru voiam să spun și eu (doar că nu am avut chef sau timp să dezbat pe larg ). Încearcă!

Nu te lasa păcălită "de aparențe", treci la investigații și verifică-i, pe fiecare în parte!

| nyoentox2002 a răspuns:

Prietenii prietenilor cred!

| NunuNini explică (pentru nyoentox2002):

Nu. Postez "doar pentru prieteni".

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Bună! happy Așa ceva nu se poate, să ai pe cineva la prieteni, fără să-ți fi cerut prietenia. Unul dintre voi trebuie sâ trimiă cerere, iar celalalt să accepte, altfel nu merge.winking Legat de ce ai spus tu, poate ai pus tu audiența "pubilc" sau "prietenii prietenilor" a postărilor și poate aveți prieteni comuni sau el te urmărește. Poți schimba audiența postărilor atunci când postezi o postare. Succes! happy Funda? big grin

| NunuNini explică (pentru PsihologDanielBotezan):

Repet: "vede ce postez chiar doar pentru prieteni".