| FlorentinaSandu a întrebat:

Buna, cum pot face un catalog online? In format pdf, sa pot da pagina, exact ca o carte. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Intri pe link-ul pentru Google Sites (trebuie mai întâi să ai un cont Google (Gmail)), apeși pe butonul "CREAȚI", nu selecta niciun șablon, cel standard este destul de ok, denumești site-ul (de exemplu "Catalog clasa N-A/B/C/etc. Diriginte: M"), pentru adresă URL poți scrie în acea casetă "catalogonlinediriginte(numele tău fără diacritice și fără caps, numai litere mici, și fără alte simboluri ca "-", "/", "_", etc.)", aceasta va fi adresa pentru catalogul tău online. În cadrul "Mai multe opțiuni", scrii o descriere a site-ului, nu bifa caseta destinată conținutului obscen, completezi Captcha și apeși pe "CREAȚI".
Odată ce te afli pe pagină, apeși pe acel buton cu iconița unui fișier cu plus su vei crea încă o pagină, această pagină va fi dedicată notelor.
Odată apăsat acel buton, pentru Denumirea site-ului scrii "Catalog" sau "Note", aici se va pune automat un URL deci nu mai ai treabă cu el. Lași bulina aceea unde este și creezi site-ul.
Acum că ești acolo, fie utilizezi tool-ul lor pentru tabele, fie faci tabel în Excel sau Word și postezi fișierul cu notele, etc. pe site cu denumirea corespunzătoare.
Atât.
Pentru mai mte detalii, cred că te poate ajuta și YouTube sau Google atât în română dar mai mult în englezã.

5 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Ar fi mult mai simplu, din păcate puţin mai complicat, să creezi un site pe Google Sites ( https://sites.google.com/ ) şi să publici acolo notele într-un fişier xlsx (Excel) sau doc/docx (Word).

| FlorentinaSandu explică (pentru LPCTSTR):

Multumesc pentru raspuns, insa alta modalitate nu exista?

| LPCTSTR a răspuns (pentru FlorentinaSandu):

Dacă chiar ai chef să te rogi de părinți să dea bani (căci... costă cataloagele online), este la alegerea ta.

| FlorentinaSandu explică (pentru LPCTSTR):

Atunci imi poti dezvolta putin mai mult prima varianta, te rog mult! Multumesc frumos!

| LPCTSTR a răspuns (pentru FlorentinaSandu):

Intri pe link-ul pentru Google Sites (trebuie mai întâi să ai un cont Google (Gmail)), apeși pe butonul "CREAȚI", nu selecta niciun șablon, cel standard este destul de ok, denumești site-ul (de exemplu "Catalog clasa N-A/B/C/etc. Diriginte: M"), pentru adresă URL poți scrie în acea casetă "catalogonlinediriginte(numele tău fără diacritice și fără caps, numai litere mici, și fără alte simboluri ca "-", "/", "_", etc.)", aceasta va fi adresa pentru catalogul tău online. În cadrul "Mai multe opțiuni", scrii o descriere a site-ului, nu bifa caseta destinată conținutului obscen, completezi Captcha și apeși pe "CREAȚI".
Odată ce te afli pe pagină, apeși pe acel buton cu iconița unui fișier cu plus su vei crea încă o pagină, această pagină va fi dedicată notelor.
Odată apăsat acel buton, pentru Denumirea site-ului scrii "Catalog" sau "Note", aici se va pune automat un URL deci nu mai ai treabă cu el. Lași bulina aceea unde este și creezi site-ul.
Acum că ești acolo, fie utilizezi tool-ul lor pentru tabele, fie faci tabel în Excel sau Word și postezi fișierul cu notele, etc. pe site cu denumirea corespunzătoare.
Atât.
Pentru mai mte detalii, cred că te poate ajuta și YouTube sau Google atât în română dar mai mult în englezã.

| sheiku a răspuns:

Sincer nu am inteles nimic pana acum din raspunsurile anterioare legate de crearea unui catalog online si as avea si eu nevoie de asa ceva pentru un site la un client caruia ii fac situl cu un catalog Yves Rocher de produse cosmetice pe http://www.yvesrochercatalog.ro Clientul stie ce imi cere dar eu nu stiu cum sa il fac. Era o varianta consacrata cu dar nu e pe situl meu si mai si costa..gen flippingbook.com Si costa mult sa am asa ceva nu mai spun e plata anuala si daca folosesc mai multe situri creste astronomic pretul.
Asa ca la momentul prezent am ramas doar pe un simplu catalog in format pdf. As aprecia insa sa il pot face interactiv sa dea cleintul paginile cu "degetul" virtual pentru ca produsele Yves Rocher unt destul d emulte si apetisante si altfel ar arata online experienta clientului.
Multumesc