| Mariaaaa2018 a întrebat:

Cum pot redimensiona o poza la 5 ori 5 cm pe word office 2007? happy
Multumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

In primul rand trebuie sa comuti din Options sa iti arate unitatile de masura in centimetri sau mm... pentru usurinta (default la mine sunt in inch)
Apoi, click pe imagine si in partea de sus o sa vezi un meniu nou: Format. Pe care dai click, sa ii accesezi optiunile.
In partea dreapta, ai dimensiunile Height, respectiv Width

Initial, Aspect Ratio e blocat. (daca modifici o dimensiune a unei imagini PORTRET de exemplu, dimensiunea cealalta se va actualiza automat, si nu obtii dimensiuni egale, decat daca DEBIFEZI Lock Aspect Ratio.
Cum? Click pe sageata de dedesubt de Width, se deschide o mica fereastra - Layout... )

4 răspunsuri:
| BostanDaniel1974 a răspuns:

Foto paint il ai in calculator

| NLS a răspuns:

Daca vrei pur si simplu sa redimensionezi o poza, nu ai nevoie neaparata de Word.
Ci de Irfan View, XnView sau alt utilitar foto.
Au si functie de Batch (poti redimensiona sau redenumi mai multe poze deodata, dupa regulile stabilite de tine)

https://www.irfanview.com/

https://www.xnview.com/en/xnviewmp/#downloads

| NLS a răspuns:

Am uitat...
Unitatile de masura le schimbi din Options - meniul Advanced - Display - Show measurements in units of: ___