| ☆ Danny☆ a întrebat:

Cum pot sterge visurii care sunt in calculator? Daca reinstalez windows-ul nu imi mai ramane nimic in callculator(ma refer la poza, documente)?

Răspuns Câştigător
| Suzy a răspuns:

Daca ai antivirus poti sa ii scanezi. Daca nu incearca sa iei unul de pe net si daca nici asa nu mergestraight face trebuie reinstalat windouse-ul.

Daca nu ai si vrei sa iti iei iti recomand Avast antivisrus e cel mai bun happy

13 răspunsuri:
| Alien a răspuns:

Nu se pierde nimic cand reinstalezi windows! este normal ca bios iti boteaza noul windows dar cel vechi il gasesti tot pe aceeasi partitie cu denumirea "windows old". Se "dezinstaleaza" doar programele si poti face un cd de restaurare cu nero care nu este necesar oricum gasesti setup in windows old pentru toate app si sa nu mai spun de partitia a doua "D" la care nici nu se umbla! deci, nu se sterge nici un fisier! Dupa reinstalare gasesti chiar si fisierele din cosul de golire!

| User a răspuns:

Da, o data cu reinstalarea windows-ului se pierde tot.

| Smackdown a răspuns:

Daca ai AVG apesi Move To Default.
DAca ai BitDefender blocheaza singur virusii.

| thizizme a răspuns:

Reinstalrea de Windows e ULTIMA solutie pentru a scapa de virusi.

Instaleaza un antivirus bun (Kaspersky sau Avira). Daca ai bani iti recomand sa cumperi. Daca nu iti recomand sa instalezi o versiune free (Avira free are tot ce iti trebuie). Nu recomand antivirus piratat.
Scanare, eliminare, restart.
Instalare Malwarebytes' Anti-Malware, scanare, eliminare, restart.

Ar trebui sa ajute.

Eventual, incearca si cu un Rescue CD (cel de la Avira mi se pare foarte bun).

| Alphawolf a răspuns:

Poti sterge virusii cu programul asta: http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Kaspersky-Virus-Removal-Tool.shtml

Daca ai doua partitii poti muta tot ce ai nevoie (poze, documente, etc.) de pe partitia unde este windows-ul pe cealalta partitie si nu vei pierde nimic.
Daca nu ai doua partitii trebuie sa copiezi pe CD/DVD tot ce ai nevoie din calculator, la instalare windows... ca se pierde totul

| Sniper a răspuns:

Daca iti reinstalezi windows'ul, poti sa alegi sa-ti reinstalezi doar o partitie (adica doar C'ul, D'ul sau E'ul), si asa nu pierzi tot ce ai, dar exista posibilitatea de'a se virusa din nou.
Cel mai sigur este sa-ti iei un antivirus (AVAST) si sa ii dai o scanare cu netul pornit.

Succes!

| drg1994 a răspuns:

Ba da iti ramane cand bagi cd cu windowsul nu-i dai install win ii dai repair cu tasta R

| Sadiss a răspuns:

Pai poti reinstala windowsu daca salvesi tot ce iti trebuie in D:\ (daca ai) sau instaelaza-ti avg-ul... il am de 3 ani si n-am nici un virus.
Si inainte si eu reinstalam windowsul sa scap de virusi

| ☆ Danny☆ explică:

Am antivirus si chiar pe Avast! Ce tare. Dar nu stiu cum sa i scanez... Dauclik pe antivirus si imi aviseaza contor infectate 3.Cum le scanez fisierele virusate?

| BuBuLyNa a răspuns:

Da asa este nu iti mai ramane nimic in calculator(poze, muzica si ce mai ai tu, programe etc), eu am un antivirus care mi se pare foarte bun se numeste AVG.Nu neaparat trebuie sa iti instalezi windows-ul din nou.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei iti recomand un antivirus cel mai nou care a aparut acum cateva luni...sterge singur virusi si are un pret destul de negociabil...este de 100 de ron.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Antivirusul iti arata filele infestate, tu trebuie sa le dai search la'start' si stergi filele infestate sau programele/simplu, nu?