| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot transfera toate elementele din pc-ul meu cu windows 7 pe un laptop nou cu windows 10 pro?
Cat mai detaliat daca se poate, multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Specifica mai exact ce dorești sa muti.
colecția de filme, muzica, poze. și documente create de tine?
Acestea le poți muta foarte ușor și manual, folosind un stick de capacitate mare, sau un HDD (sau un Ssd ) extern.
Sau creând câte o imagine ISO fiecărei partitii actuale de HDD și mutând aceste imagini pe sistemul nou, după care le deschizi și îți iei din ele ce ai nevoie.

Daca te referi la programele instalate, inclusiv Office, programe pentru școală, gen contabilitate, etc... acestea nu se pot muta, trebuie instalate din nou.

| flixbuster a răspuns:

Full system image din Windows 7 pe un HDD USB si apoi montezi imaginile in Windows 10 si extragi ce-ti trebuie. Asa nu pierzi nici macar un bit. Orice varianta care implica copiere fisiere/directoare alese manual este cu potential de pierdere informatie.

| FaraNume1245 a răspuns:

While (ai_chestii_de_copiat)
{
Bagi un stick într-un port USB al calculatorului;
Îl umpli cu fișiere pe care vrei să le copiezi;
Aștepți să se termine de copiat;
Scoți stick-ul;
Introduci stick-ul într-unul din porturile usb ale laptopului;
Copiezi fișierele de pe stick pe laptop;
Scoți stick-ul din laptop;
}

Poți încerca și cu Google drive sau alte utilitare pentru cloud storage, alte metode nu știu.

| Zaygon a răspuns:

Cu un hdd extern sau daca ai cititor de hdd, scoti hdd-ul din pc, il bagi in cititor, il conectezi la laptop, copy paste dupa.

| Ali1998 a răspuns:

As prefera ceva in afara de metoda cu stick-ul