| Freeworld30 a întrebat:

Buna!
Cum se poate recupera un cont de Instagram, adica o pagina de instgram?
Am primit mesaj de la ei ca, contul a fost dezactivat pentru ca a incalcat conditiile de utilizare. Dar nu am primit niciun mesaj de notificare inainte. Este posibil sa dea cineva report la pagina si sa o inchida asa?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca raportarea a fost intemeiata, atunci da, se poate inchide orice cont, de oriunde de pe internet.

| RAY a răspuns:

E plin de hate peste tot

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În mod normal, contul de Instagram (inclusiv cel de Facebook) se inchide doar in urma raportarilor repetate. Dacă tu încalci in mod regulat regulamentul/ conditiile de utilizare, prin postarea cu conținut imoral/obscen, iar cineva din urmăritorii tăi (sau altcineva cu cont pe Insta, dacă al tău e public, nu privat) te raportează, echipa Instagram verifică. Și dacă se constată că imaginea conținea nuditate, sex explicit, instigare la violență, droguri, spam etc, o va elimina.
Dacă tu îi sfidezi și continui cu astfel de postări, la un moment dat, ei îți vor dezactiva definitiv contul. Ei nu urmăresc in mod special postările tale (sunt milioane de oameni care folosesc Instagram si încalcă regulamentul), dar ei acționează doar atunci când cineva te raportează. La un număr de X raportări, pe parcursul unei perioade, contul se inchide automat.Și vârsta poate fi un motiv (tb să ai minim 13 ani).
Citește condițiile de utilizare:
http://www.facebook.com/help/instagram/581066165581870

Să sperăm că ți-a fost dezactivat doar temporar, nu definitiv. Și, la un moment dat, vei avea din nou acces la el.

| Freeworld30 explică (pentru floresdemayo):

Contul era cu poze cu diverse accesorii pentru telefoane, nu continea nimic vulgar/obscen sau care, in opinia mea, sa incalce conditiile de utilizare. Dar, inainte cu cateva zile, mi s-a sters o postare de pe insta, si am fost notificata dupa stergerea ei. Si nu inteleg de ce.

| ziftode a răspuns:

Daca e destul de grav, da
poti sa le scrii si sa ii intrebi ce si de ce, dar cam asta e tot ce poti sa faci!