| mirelutza21 a întrebat:

big grin As vrea sa imi cumpar un aparat foto DSLR, dar nu ma pot decide intre Canon 600d si Nikon D5100. thinking Imi puteti da niste opinii in care sa imi explicati care vi se pare mai bun si de ce? happy Multi imi spun sa imi iau Nikon(acestia avand si ei unul bineinteles),iar cei care imi sugereaza sa imi iau Canon(au Canonlaughing ), deci am nevoie de o parere obiectiva happy Dau funda la raspunsul care ma va ajuta cel mai mult! Multumesc!winking

1 răspuns:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Http://www.f64.ro/......ll-hd.html

http://www.f64.ro/nikon-d5100-18-55mm-vr-dx-af-s.html#details_second

Daca vei compara specificatiile camerei fara sa iei in seama obiectivul din kit care e relativ prost, vei observa ca Nikon are 16, 2 mp iar Canon 18 mp

Insa Nikon are o focalizare net superioara TTL in 11 puncte fata de focalizarea simpla in 9 puncte a Canon

Sincer specificatiile nu spun care e povestea cu inregistrarea video la Nikon, la Canon merge pana la 30 de minute. Eu am de ex un Nikon 3100 la care inreg video e limitata din fabrica la 10 minute.

Cei de la f64 insa iti vor putea spune exact ce si cum.

In opinia mea si analizand specificatiile Nikon e net superior iar daca vrei calitate foarte buna va trebui sa cumperi un obiectiv serios, cele din kit sunt asa de nivel mediu. Si de asemenea iti va trebui un blitz extern, eu personal mi-am luat un Nissin.