| RaMONa8 a întrebat:

Daca cineva imi vinde un telefon pe care l-a luat din Anglia la abonament iar acel tip nu a mai platit abonamentul telefonul se poate bloca si in Romania sau alta altundeva in afara de UK?

5 răspunsuri:
| umbra09 a răspuns:

Eu am luat un telefon de la un tip ce l-a luat la abonament din Cluj adica din Romania si il folosesc linistit si sunt din judetul cluj nu miau blocat nimic la el

| miTzuliK93 a răspuns (pentru umbra09):

Da, dar nu asta e treaba. El doreste sa cumpere un telefon de la o persoana care l-a procurat ulterior, LA ABONAMENT, din ANGLIA.

Din cate stiu eu, daca nu se plateste abonamentul, i se inchide doar abonamentul si atat, nu si telefonul, ori sa i se blocheze in nu stiu ce mod. Sa spere sa nu fie acel telefon codatpe acea retea, pentru ca n-o sa poata folosi cartele decat din reteaua respectiva, iar decodarea oficiala poate ajunge si la 100 de euro, ba chiar sa treaca.

| umbra09 a răspuns (pentru miTzuliK93):

Si individul de la care am cumparat eu telefonul a renuntat sa il mai plateasca

| RaMONa8 explică (pentru miTzuliK93):

Telefonul este deblocat adica merge pe toate retelele doar ca cineva mi-a spus ca se poate bloca telefonul dar din cate am auzit doar la iphone se poate pintr-un sistem numit icloud dar asta am citit pe net si nu sunt sigura si trebuie sa ma hotarasc pana maine iar pretu este destul de tentant straight face

| miTzuliK93 a răspuns (pentru RaMONa8):

ICloud, la iPhone, este o aplicatie care-ti detecteaza telefonul prin satelit in caz ca acesta este furat. Se poate, de-asemenea, si bloca, dar nu cred ca se pune problema aici.

Daca nu este codat, atunci nu cred ca se poate pune problema de a-l bloca. Dar ia in calcul si treaba asta: daca nu ar bloca telefonul, de exemplu, atunci ar putea repeta manevra la nesfarsit, adica sa se duca sa-si faca un abonament, sa-si cumpere un telefon cu un pret ieftin, si apoi sa se dea disparut din tara. In modul asta, omul ala nu plateste nici macar prima luna de abonament si iese in castig cu un telefon bun. Asa iese firma in pierdere, si nu cred ca si-ar dori asta. Nu sunt ei atat de prosti. Probabil si-or fi luat vreo masura de siguranta.

Nu stiu sa-ti zic ceva cert, 100%. E cu 2 taisuri.