| AlexSandu17 a întrebat:

Daca imi resetez laptopul cu cateva zile in urma, credeti ca imi pot recupera pozele sterse?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Https://www.piriform.com/recuva/download

incearca cu acest program, versiunea gratuita.

Si 2 programe contracost, mai bune decat Recuva:
Kroll Ontrack EasyRecovery
Stellar Phoenix Windows Data Recovery

PS: exista cazuri in care nici un program din lume nu mai poate recupera nimic,
Atunci intra in scena firme precum http://www.savedata.ro/
Asta daca ai nevoie neaparata de materialul pierdut.
O astfel de actiune poate ajunge la 150-500 euro sau mai mult. Uneori si ei pot recupera doar partial.

Iar cand HDD-ul este compromis peste 70%, atat mecanic cat si la nivel logic, ADIO date, pentru ca nici ei nu pot face nimic in acest caz.

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

NU!
pentru recuperarea pozelor sterse, exista programe speciale, majoritatea contra cost. Dar si asa nu iti e garantata total recuperarea materialelor sterse.
Depinde foarte mult de cat de intens ai scris pe HDD noi date in acest interval.
Daca nu ai folosit mult calculatorul, o sa ai noroc.
Altfel, pot fi recuperate doar partial sau deloc.

| NLS a răspuns:

Ce ai rezolvat? ai putut recupera ceva?

| AlexSandu17 explică (pentru NLS):

Da, majoritatea pozelor au fost recuperate. Multumesc pentru ajutor! happy

| DaniTDCI a răspuns:

Degeaba ai dat funda lui NLS, de oarece un hdd format nu mai poate fi recuperat, aici ne referim la datele memorate, gandeste putin logic, daca pozele le mai puteai salva, atunci mai exista date pe hdd, din moment ce l ai formatat nu mai ai cum sa recuperezi absolut niciodata.

| DennisW a răspuns:

Din ce inteleg, vrei sa schimbi data cu cateva zile in urma ca sa recuperezi pozele?
Nu e masina timpului, sa stii.
incearca sfaturile date de cei dinainte, poate ai vreo sansa.
Daca ai facut pozele cu telefonul smart (Android) ai sanse ca pozele sa fie in drive (drive.google.com).

| valystefan10 a răspuns:

Da.
RECUVA, este programul ce te ajuta sa iti recuperezi datele personale, inclusiv poze.
Eu am aplicat aceasta metoda.