| Cretul a întrebat:

Daca schimb numarul de telefon de la chatul whatsapp, cu vechiul numar se poate crea un alt cont wapp? Multumesc.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Aplicația WhatsApp acceptă schimbarea numărului de telefon.
De asemenea poți să îți faci un alt cont cu un alt număr (chiar și cu numărul vechi).
Nu poți să îți faci două conturi cu același număr; și nici un cont cu doua numere de telefon.

Deci una este să schimbi numărul, alta este să creezi un alt cont de WhatsApp.
Dacă ai două cartele în telefon, poți să ai două aplicații (conturi WhatsApp în telefon). Dar trebuie să știi cum să faci asta.

| Cretul explică (pentru anonimg):

Multumesc mult! Ideea este ca vreau sa 'impart' contactele intre doua conturi, iar unele sa nu aiba acces la noul cont. Daca le blochez, schimb numarul la chat si apoi creez un nou cont wapp cu vechiul numar unde le deblochez pe cele blocate e ok?

| anonimg a răspuns (pentru Cretul):

Nu poti sa imparti contactele intre doua conturi, deoarece oricine va avea numarul tau de telefon va avea si aplicatia whatsapp a acelui numar de telefon.
Este important de stiut ca toti pe care ii ai in whatapp nu stiu unii de altii; dar se vor cunoaste (vedea) intre ei aceia pe care ii adaugi intr-un anumit grup.
Daca ai nevoie de doua conturi de whatsapp, ai nevoie obligatoriu de doua cartele de telefon (adica de doua numere de telefon diferite). Whatapp (chiar daca apartine de Facebook) nu functioneaza daca nu ai cartela cu numar in telefon. Daca ai scos cartela din telefon nu mai poti intra in aplicatia whatsapp.

Tu poti sa iti faci multe grupuri daca vrei ca utilizatorii sa stie unii de altii. Daca anul ii introduci in grup, ceilalti nu se vor putea vedea intre ei. Tu deci poti sa formezi grupuri de whatsapp (pe acelasi cont si deci pe aceiasi cartela cu numar). Astfel poti avea o singura aplicatie cu cate grupuri doresti in ea.

| Cretul explică (pentru anonimg):

Multumesc mult! Am rezolvat! Functioneaza! Cu numarul ramas liber (deci fara cont wapp), am creat un altul, acum avand doua conturi cu cele doua numere.