| ShizAnime a întrebat:

De aseara de la ora 9 nu am internet. Am sunat de vreo 2 ori la rds-rcs [compania care imi furnizeaza internetul] si mi.au spus sa scot cablul internet din router si sa.l bag in calculator. Acum merge doar internetul pe calculator. Router.ul arata ca este conectat, cat si tableta sau telefonul arata ca sunt conectate, dar internetul nu merge nici pe telefon, nici tableta. Acesta nu este un caz izolat, in zona in care stau s.au mai semnalat astfel de probleme. Am primit un sfat, cum ca ar trebui sa reinstalez route.ul, dar am pierdut cd-ul. Credeti ca mai pot face ceva, sau ar trebui sa-mi iau un router nou? Multumesc anticipat. ^^

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Da restart la router ca a ramas softul agatat! Daca nu...vezi mai jos!

http://www.epasystems.ro/cum-se-configureaza-un-router-wireless/

7 răspunsuri:
| SouLIce a răspuns:

Este normal sa nu mai mearga wi fi-ul atata timp cat ai scos cablul de net din router
Setarile router-ului le poti face si din browser
Scrii in bara de adrese http://192.168.0.1 sau 192.168.1.1 o sa apara o mica fereastra cu username si parola, daca nu le-ai schimbat atunci sunt admin, admin

| ShizAnime explică (pentru SouLIce):

L.am scos deoarece daca il lasam in router nu aveam internet nici pe calculator si nici router.ul nu mergea.

| XxTerrorxX2 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, cel mai bine ar fi sa ii chemi sa vada si ei care-i treaba. Si faci ce iti spun

| ShizAnime explică (pentru XxTerrorxX2):

Au spus ca fiind router.ul meu, si nu de la firma lor, ei nu raspund si n.au ce sa faca.

| XxTerrorxX2 a răspuns (pentru ShizAnime):

Atunci încearcă ideea lui kosti

| snake2015 a răspuns:

Daca inca nu ai net ai putea sa iti activezi hotsporu de la telefon pentru a avea net: :https://www.youtube.com/watch?v=u2ZOtgLno_c&index=2&list=WL