| 拉维尼亚 a întrebat:

De ce ceva timp pe computer îmi apare un anunț cum că versiunea de Windows 10 pe care o folosesc a expirat și trebuie să instalez un alt Windows și îmi dă opțiunea să îl instalez acum sau să aleg o oră. Întrebarea mea este dacă aleg să îl instalez o să pierd toate fișierele din memoria laptopului sau se vor păstra?

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In cazul general, atunci cand instalezi un Windows, o sa se stearga tot ce este pe partitia cu Windowsul. Deci daca ai mai multe partitii, de pe celalalte nu o sa se stearga nimic daca nu doresti tu asta.

Poti sa vezi pe ce partitie este Windowsul daca intri in This PC si o sa vezi la "Devices and drivers" toate partitiile. Pe cea cu Windowsul o sa ai iconita cu simbolul de Windows 10 pe ea big grin (ala mic si albastru).

| NLS a răspuns:

Windows 10 nu expira niciodată, dacă ai avut într-adevăr Windows 10 instalat pe laptop, varianta originala de pe site-ul Microsoft, va funcționa neactivat mult și bine.
L-am instalat în 2017 unei vecine, merge și acum, s-a updatat la zi, etc
Ce apare e doar un mesaj inofensiv, cum ca trebuie sa îl activezi.
E recomandat, însă nu obligatoriu, căci va funcționa fără probleme, și fără a-ți bloca sau îngrădi accesul la funcțiile Windowsului.
Atâta ca nu poți customiza aspectul (wallpaper, icoane mai mari, numele textului icoanelor mai mare, culorile meniurilor, etc)
Wallpaper-ul îl poți totuși schimba, folosind un viewer de imagini precum IrfanView. (XnView, Image Lounge, ACDSee ).

Daca windowsul a fost activat cu un progrămel pe o durata determinata, atunci e altceva... Trebuie reactivat (cu aceeași unealta de preferinta), sau reinstalat și lăsat neactivat, cum am specificat mai sus.

Poti cumpăra de pe internet coduri, însă nu te sfătuiesc deloc.
Nu e legal, Microsoft nu câștiga nimic, îmbogățești niște hoți, și când Microsoft descoperă licența obținută cu carduri furate, etc, o dezactivează, tu ramai și fără licență, și fără bani.

Cel mai simplu, dacă nu ai 130$ sau cât costa o licență (cele Home sunt mai ieftine putin), e sa folosești Windows-ul neactivat, instalat cu ajutorul ISO ului de pe site-ul oficial Microsoft.

Daca pierzi sau nu datele, depinde unde se afla depozitate acestea.

Când reinstalezi Windows-ul, se șterge tot ce se afla în partiția C:
Daca tu ai o alta partiție secundara, (sau poate un alt HDd/SSD fizic în laptop, notat cu D:...
Tot ce depozitezi pe acea partiție D înainte de începerea reinstalarii, va rămâne, DACĂ ești atent și nu ștergi cumva partiția in timpul procesului de reinstalare. )
E mai ușor când C și D au mărimi diferite (măcar cu 2-3 GB... Le vei identifica mai ușor în acea fereastra. )