| ClauAlina96 a întrebat:

Bună, de ce drivere e nevoie după o instalare de Windows 7?

4 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Depinde ce componente hardware ai tu nevoie.
Daca e laptop, cauti modelul laptopului pe internet si iei driverele pe rand.
Daca e PC, e putin mai greu, trebuie sa aflii modelul sau daca e pe bucati sau modificat, trebuie sa il desfaci sa te uiti la modelul placii de baza, placa video si daca mai ai alte module in el, trebuie sa scrie seria la fiecare si cauti pe google si iei driverele.
Succes!

| dannyel86 a răspuns:

Producatorul placii de baza / laptopului ofera cele mai bune drivere compatibile pentru sistemul tau. Daca stii modelul, seria, sistemului tau, cauti driverele pe pagina oficiala a producatorului, iar daca nu le gasesti, folosesti un utilitar care cauta programele pentru sistemul tau.
In principiu, driverele necesare sunt: chipset, audio, vga, internet.

| Bizon95 a răspuns:

Toate driverele de la componente care nu sunt generice
win 7 vine cu foarte putine drivere si nici nu aduce mai nimic de pe windows update, asa cum face windows 10
deci, daca ai laptop trebuie sa te duci pe site-ul producatorului, iar daca nu suporta windows 7 sau ai desktop atunci trebuie sa le iei la rand, placa de baza (cipset drivers), placa video, placa de sunet, eventual placa de retea, etc.
pana nu mai ai nimic faultat din device manager

| flixbuster a răspuns:

In principiu cam tot ce apare in Device Manager la Other Devices cu un semn de exclamare galben - ceea ce inseamna dispozitiv fara driver. Asta in primul rand.

Daca odata instalate driverele de mai sus totul e ok, ramane asa. Daca apar diverse probleme din motive de drivere, mai trebuie actualizat cate ceva pe ici pe colo: un driver de placa video poate, un driver de SATA de la cel generic Microsoft la cel al producatorului (de exemplu, Intel) si asa mai departe.