| anonim_4396 a întrebat:

De curand m-am hotarat sa-mi cumpar o noua unitate.Cea veche nu se mai aprinde si nici acum nu-i stiu cauza.Ideea e ca pe cel vechi am in HDD poze, video etc.Ce pot sa fac ca sa le recuperez? Sa mut hdd-ul vechi pe cel nou? Dar nu vreau sa ramana, ma intereseaza doar sa recuperez datele apoi il scot.La cel nou nu vreau sa umblu.Am inteles ca merge sa ai 2 hdd-uri pe un pc, dar nu stiu daca vor fi compatibile.Eu doar vreau sa recuperez datele de pe cel vechi si sa raman cu cel nou.Alte idei de recuperare mai exista? HDD ul vechi nu cred ca este stricat, de la altceva nu se mai deschide cel vechi. Poate placa de baza....etc Cand l-am deschis a inceput sa beepaie de vreo 3 ori, iar monitorul nu se aprindea,dar unitatea mergea, auzeam coolerele, stiu ca cel de la sursa de alimentare finctiona, si celelalte cred. Apoi cineva mi-a spus sa scot memoria ram si bateria.Din cauza asta n-a mai pornit.Dar in fata unitatii este o litera "i" si deasupra ei scrie HDD.Cand pornesc unitatea se aprinde acel "i"( beculet) si e rosu.Dar unitatea nu porneste.

Răspuns Câştigător
| aalexei a răspuns:

Eu pot sa-ti spun pas cu pas ce sa faci, dar tu vei pierde garantia la unitatea noua atunci cand vei scoate case-ul ca sa-i instalezi hard disk-ul vechi pentru transferarea informatiei. Daca nu vrei sa-l desfaci pe cel nou, poti sa conectezi acel HDD vechi untr-un case extern (poti sa-l imprumuti de la cineva sau sa-l procuri) care transforma SATA to USB (daca e SATA disk) daca e IDE, exista IDE to USB adapter, conectezi in USB si copii tot ce vrei, ca de pe stick.
Altfel, te adresezi la vreun service, ei au tot necesarul pentru asa ceva.

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Te duci la service!

| J0B0MAT a răspuns:

Du unitatea la cineva specialist in it si spune-i sa iti salveze datele pe un stick/dvd ce vrei.