| vladas2005 a întrebat:

De curand mi-a venit ideea să-mi fac un upgrade la OS. Mai clar vreau sa trec de la Windows 7 la Windows 10. Sunt nedumerit deoarece unii spun ca 7 ar fi mai bun pe partea de compatibilitate. 10-le am auzit ca este mancator de resurse si am un pc destul de slab. Care ar fi parerea voastra?

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Daca nu-ti vine greu sa reinstalezi w7 inapoi, atunci poti incerca si w10 ca sa vezi cum merge. Intr-adevar, w10 merge mai bine pe calculatoare mai noi si mai puternice. w10 isi pune singur drivere si de aceea e posibil sa nu fie chiar cele mai bune si sa se reduca din functionalitatea unor dispozitive. De exemplu, pe un laptop mai vechi am pus w10 si touchpad-ul nu mai avea toate functiile prezente ca nainte. Daca puneam drivere bune, w10 le schimba automat inapoi cu ceea ce dorea el. La fel si la placa video punea niste drivere de imi ramanea ecranul negru. Am fost nevoit sa blochez instalarea driverlor pentru placa video si pentru touchpad - procedeu mai complicat - si numai asa am putut tine w10 pe el. In rest, e ok si w10. Nu ramane decat sa incerci sa vezi cum merge.

| vladas2005 explică (pentru Algo098):

Multumesc mult pentru raspuns! Ge rog sa ma scuzi, dar mai am o intrebare: w10 poate sa citeasca DVD-uri? Am vazut intr-un videoclip de coparatie ca nu ar fi.

| Algo098 a răspuns (pentru vladas2005):

Asta nu mai stiu. Probabil zici de dvd-uri cu filme. Eu am scris in w10 dvd-uri si am citit dvd-uri, dar cu date, cu fisiere si video, audio, poze si a mers ok. La mine merge normal unitatea de dvd. Am windows 10 pro. Am incercat chiar acum un dvd si il citeste. Aveam si cu filme, dvd video dar nu stiu unde le-am pus ca sa le probez. Eu zic ca merge.

| vladas2005 explică (pentru Algo098):

Multumesc foarte mult.

| Algo098 a răspuns (pentru vladas2005):

Cu multa placere.

5 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Windows 10 merge foarte bine pe procesoare incepand cu AMD Athlon 64 x2 si Intel Core 2 Duo - adica procesoare mai vechi de 10 ani. Ca RAM - minim 2 GB, pentru care recomand versiunea Windows 10 Home 32 de biti. In rest, singura problema poate veni de la (in)disponibilitatea driverelor - placa de baza, placa video. La placa video, daca ai incepand cu un NVIDIA Geforce 8000 Series in sus sau AMD Radeon HD 3000 series in sus, esti ok (ambela sunt tot asa, mai vechi de 10 ani si primesc drivere de la NVIDIA/Windows update pentru NVDIA si doar de pe Windows update pentru AMD). La placa de baza nu stiu sa-ti spun, instalezi si vezi - am mai patit-o cu controlerul de disc. Placa video se rezolva usor, o placa video sh pe care sa mearga Windows 10 e 50 lei, cu placa de baza este (evident) mai complicat.