| anonim_4396 a întrebat:

Buna,de la un timp pc tot se blocheaza si cand se blocheaza ecranul se face negru pentru 3 sec,cateodata se face negru de tot si trebuie sa ii dau restart, si cateodata mai apar dungi colorate pe ecran, ce are si ce pot sa ii fac?

5 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Din cate spui e de problema monitorul, de obicei se intrerupe banda care face legatura cu placa de baza.
Esti sigur ca se si blocheaza? Pentru ca se poate sa se opreasca monitorul, dar sa mearga.
Daca esti sigur ca se blocheaza, poate sa fie de la virusi, sau de la programele care ruleaza in background.
Bafta!

| CristiSeeker a răspuns:

Poate fi o problema a monitorului si in cazul asta poti inceca sa verifici mufele de intrare/iesire si cablul sau poate fi o problema a placii video sau a placii de baza. Se mai poate ca placa video sa nu mai faca fata unor cerinte din cauza uzurii sau a unei anume defectiuni. De asemenea se poate ca fie placa video, fie ca placa de baza sa se supraincalzeasca. Incearca sa desfaci unitatea (PC-ul fiind oprit bineinteles), sa o cureti bine, sa verifici ventilatorul/ventilatoarele ce asigura racirea interna si, daca totul pare in regula, sa incerci sa rulezi cu carcasa deschisa pentru cateva ore. Solicita-l la maximum si cu si fara carcasa. Daca observi ca fara face considerabil mai putine probleme s-ar putea sa fie vina supraincalzirii (caz in care ar trebui sa contatctezi pe cineva de specialitate ce iti poate da indicatii mai clare), daca nu poate fi doar o problema tehnica a anumitor componente.
Asta e cam tot ce stiu, din experienta mai mult. Sper sa te ajute cu ceva. Bafta!

| Trollerul a răspuns:

Nu am virusi pentru sa ieri mi-am facut windowsul in speranta ca nu o sa mai aiba toane dar tot asa face, si monitorul il amde 3 ani si nu mi-a facut vreo problema (Acer), placa video este putin mai veche : NVIDIA GeForce FX 5500, 128 M.o sa schimb placa video cu una mai puternica si o sa va tin la contact, daca nu merge nici cu o placa video mai puternica inseamnca ca monitorul este de vina?

| KingCobra a răspuns:

1) S-ar putea sa ai virusi, dai o scanare.
2)S-ar putea sa fie de la monitor.

| deM0 a răspuns:

Sigur e monitorul problema..sau placa video dar nu cred thinking