| UnderTaker2012 a întrebat:

Buna!
Deci, in aceasta saptamana o sa imi cumpar un laptop!
Acasa am internet cu router.
Trebuie instalat la laptop ceva anume ca sa ma conectez prin wi-fi?
In detaliile laptopului care o sa il primesc scrie ca are wireless.

Funda.

Răspuns Câştigător
| dantextcontrolpsp a răspuns:

Sa incepem cu inceputul; leptopul tau va veni cu un sistem de operare in el, cind il deschizi va incepe sa se instaleze vei urma pasi pe care tii indica el, practic se va instala singur si va pune si drIverel si tot ce ai nevoie, asa ca va merge si wi-fi, daca nu o sa functioneze vii aici spui ce router ai si am sa-ti dau setarile, bafta multa si sa-ti fie de bine. PS. Vreau sati da un sfat dupa ce se termina de instalat are sa-ti spuna sa faci un backup dupa sistem cumpara 3 DVD-URI deschide utilitarul de backup si fal pe dvd, le numerotezi in ordinea care le faci 1, 2, 3, ca sa stii cum le pornesti la instalare, asa ai sal ai mereu, inca ceva; cind ai sa formatez HDD ai sa vezi o partitie in care va scrie System reserved sau ceva de genul asta ai sa o lasi asa cum e va avea ceva intre 15-20 G.

5 răspunsuri:
| MikeAlexis a răspuns:

Instalezi driverul placii wirllese, cum a zis si colegul.Pe urma in dreapta jos in systray pe desktop ai o pictograma in forma de scarita, da clik pe ea si acolo in fereastra care se deschide ai sa observi reteaua ta wireless

| relian a răspuns:

Daca ai router acasa si ai parola la el atunci atit trebuie sa pui atunci cind vrei sa te conectezi cu latopul, o sa iti ceara parola si pui parola si aia e tot.Ai intrebat ce sa faci deci asta trebuie sa faci.Banui ca laptopul are pe el instalat deja windows si totul este ok.Ei cind dschizi laptopul vezi ca jos in dreapta ai acolo wireless dai clik si o sa gaseasca routerul tau sau poate mai multe daca mai ai prin juri vecini care au si ei routere wireless.Tu stii ce nume are routerul tau sau cum a fost denumit asa ca dai clik pe el si o sa iti ceara parola.Pui acolo parola si aia e tot, poti bifa si casuta sa se caonecteze automat de fiecare data cind deschizi laptopul si aia e tot.Laptopurile sigur au tpoate wireless, nu sint fara decit alea vechi de acum o mie de ani.Asta al tau o sa aiba wireles sigur.Deci nu o sa ai probleme.Bafta

| SuicideSilence a răspuns:

Dupa instalarea windows-ului o sa fie necesar sa instalezi driverele. daca nu primesti nici un cd impreuna cu laptop-ul, o sa le gasesti pe site-ul oficial

| danikee a răspuns:

In primul rand trebuie ca Modemul tau sa fie wireless. Dupa care trebuie instalat driver-ul de wi-fi pentru a te putea conecta la internet de pe laptop. si sa ai o conexiune bunicica la net happy Bafta

| Boss_Alberto_Boss_1944 a răspuns:

Nu trebuie sa instalezi router-ul pe laptop, dar trebuie sa instalezi driverele.