| ioanaioanaa355673382 a întrebat:

Deci intreba zilele astea vara mea (verisoara) despre XPS viewer sau ceva de genul asta... E safe sau nu? Ca n-am stiut ce sa ii spun si voiam sa va cer ajutorul

Răspuns Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

XPS e un format document creat de Microsoft, destul de asemanator cu vestitul PDF.

A fost lansat odata cu Vista, si a existat in toate editiile pana la Windows 10 versiunea 1803.
Poate fi accesat si in aceasta (si in urmatoarele), dar mai nou l-au ascuns,
si trebuie sa il cauti in Settings - Apps - Apps & features
- Manage optional features - click pe "Add a feature"... si gasesti undeva in partea de jos "XPS Viewer".

Deci e cat se poate de SAFE.

Daca nu ai inteles bine, si a zis XN View, si acesta e safe.
E un viewer de imagini, la fel ca IrfanView, nomacs, FastPictureViewer, ACDSee sau FastStone Image Viewer