| anonim_4396 a întrebat:

deci mi-am instalat windowsul si mi s-a rupt cd-ul de instalat driverul audio si acum nu stiu cum sa fac sa am sonor, am descarcat si diverse programe care identifica versiunea driverului le-am descarat driverele, le-am instalat si nimic.

Imi spuneti va rog care este problema si cum se poate rezolva?

13 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Click dreapta pe my computer, manage, device manager si in dreapta iti apare un triunghi galben sau rosu daca nu ai vreun driver instalat.
Dublu click pe sound...
Daca nu apare inseamna ca ai toate driver-ele instalate.
Verifica mufa la boxe sau casti.
http://drivers.softpedia.com/......-401.shtml

| WeAreSmart a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=y-Xzoa3l4Ac
fa ca in video si la sigur totul va merge bine;)

| Sorinutsu a răspuns:

Buna, te voi ajuta eu, intra pe google si scrie asa " download everest" everestul este un program de detectare drivere automat, dupa ce ai gasit numele driverului este usor de depistat, in caz ca nu te descurci, te voi ajuta eu, dai add la belea_pe_bune, sau daca gasesti numele driverului si nu l gasesti pe google, spune-l mie aici si il gasim amandoi, succes

| GoodGuy a răspuns (pentru Sorinutsu):

Deci, eu mi-am instalat driverul audio si nu odata, dar tot nu merge, habar nu am ce are si nu am problema cu boxele

| Sorinutsu a răspuns (pentru GoodGuy):

Atunci placa audio este de vina, dar, driverul este exact cel care se potriveste cu placa? pana nu vad, nu am idee, daca te gandesti lasa-mi id, nu strica sa arunc o privire.

| GoodGuy a răspuns (pentru Sorinutsu):

Nu cred ca este problema cu placa caci imi mergea pana ce mi-am instalat windowsul, dar am instalat exact acelasi windows de pe exact acelasi cd si da, driverul este exact cel care se potrivest realtek ac 97 versiunea nu mai stiu care dar versiunea aia este si am instalat-o si nimic

| Sorinutsu a răspuns (pentru GoodGuy):

Ai incercat sa bagi din nou windowsul? poate nu s-a instalat ok, formateaza tot hardul, placa audio ti-o citeste? de exemplu, daca deschizi winamp si dai play la o melodie, iti apare un mesaj de genu "bad direct driver, please try... ", daca apare asa, inseamna ca driverul nu corespunde, dar daca tu zici ca ti-a mers, poate este windowsul de vina, sau ai placa integrata? daca nu este integrata, scoate-o, sterge o de praf si posibil va pleca, vezi si la setarile din bios, recunoaste placa?, uita te in control panel la add hardware, daca iti vede si acolo placa, undeva trebuie sa fie o problema, ii dam noi de cap, revino cu un raspuns, te salut

| GoodGuy a răspuns (pentru Sorinutsu):

Pai, este integrata placa audio si da, daca pornesc o melodie sau ceva merge nu imi da nici un mesaj si cand am instalat windowsul am formatat tot hardul, iar la control panel te referi la aia cu sonor? ca acolo imi este in gri si nu pot misca bara de sunet, deci nu o recunoaste.

| Sorinutsu a răspuns (pentru GoodGuy):

Man, eu ma refer, Control Panel --> Add Hardware --> Next --> yes i have already connected the hardware, dupa iti apar toate driverele, si acolo daca iti apare ceva cu semnu exclamari, pe galben, nu este placa instalata corect, dai click acolo dupa next, vezi ce apare, daca nu, o fi placa arsa, n-am idee, oricum vezi si la boxe sa nu aiba ceva, dar cand dai drumul la o melodie, zici ca iti canta nu? daca iti canta nu e din placa e din boxe sau mufa de la placa. incearca toate variantele! poate fi si mufa de la casti/boxe

| GoodGuy a răspuns (pentru Sorinutsu):

Nu e porblema cu boxele caci le-am conectat la telefon si merg, dar cu driverul e problema pentru ca nici nu imi apare acolo in taskbar bara de sonor si da, la control panel asa este cum ai zis tu la realtek ac '97 imi apare un semn al exclamarii galben

| Sorinutsu a răspuns (pentru GoodGuy):

Atunci driverul este de vina man, cauta driverul corespunzator pentru placa, descarca Everest, cu acel program vezi tot ce ai tu in pc si cum se numesc driverele la fiecare, cauta exact ce scrie acolo si iti va merge, te salut si o zi buna

| GoodGuy a răspuns (pentru Sorinutsu):

Am descarcat everest dar nu ma sescurc cu el, imi spui tu cum sa il folosesc?

| Sorinutsu a răspuns (pentru GoodGuy):

Dai add la belea_pe_bune pe mess si te ajut