| iDangerous a întrebat:

Bună.
Deci, urmează să îmi cumpăr un laptop zilele următoare, însă am o nelămurire cu privire la sistemul de operare. Vreau să îl comand de pe eMAG şi am observat în descrierea lor că au sisteme de operare gen Linux, Free DOS etc. Nu ştiu exact ce înseamnă =.= Oricum până nu îi instalez un windows nu îmi va merge, sau cum? Scuzaţi'mă dacă e o întrebare prostească, dar nu mă pricep la calculatoare.
Mulţumesc. : D

Răspuns Câştigător
| Dontforgettosmile a răspuns:

Linux, Free DOS sau MAC sunt sisteme de operare, la fel ca si Windows. Daca vei primi laptopul cu unul dintre aceste sisteme de operare (dar nu Windows) nu se intampla nimic, nu va trebui sa instalez tu in plus Windows-ul, caci nu e nevoie. Daca insa chiar vrei un Windows, roaga pe cineva expert sa ti-l instaleze. Fundita?

6 răspunsuri:
| RobertVali111 a răspuns:

Ele au un sistem de instalare doar ca sa fie acolo. Tu dupa ce il cumperi, poti sa pui windows pe el fara probleme. Bafta.

| supermamici a răspuns:

Faptul ca iti mentioneaza sistem de operare Linux sau Free Dos inseamna ca nu platesti pentru Windows, ci platesti doar cat costa laptopul, iar Windows-ul ti-l vei instala tu.

Dupa ce iti vei instala windows iti va merge fara probleme. Cu Linux instalat iti va merge si asa doar ca vei avea alt sistem de operare :) Daca ai putea sa instalezi win peste linux ar fi o chestie, ai invata 2 sisteme (Linuxul este mai stabil).

Au sistem de operare pentru a iti dovedi ca functioneaza :)

Intrebare: daca inca nu l-ai cumparat, de ce nu te orientezi spre un laptop cu touchscreen: http://timez.ro/......uchscreen/ nu este foarte scump.

Daca vrei un laptop mai ieftin dar care sa aiba un procesor totusi puternic (nu celeron sau alta tampenie) iti recomand acesta: http://bit.ly/1bspRYL

Răspuns utilizator avertizat