| octav005 a întrebat:

Bună dimineața. Am la calculator un procesor Intel dual core de 1.6 ghz. Asa la cumpărat. Si am luat ieri din târg încă 2 procesoare. As dori care este mai bun! Pe unul scrie Intel core 2 duo de 2. 13ghz si celalalt Intel core i7 de 2.80 ghz. Sunt m. Ai bune ca cele de la PC_ul meu? Rog răspuns.

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu se potrivesc nici unul. Procesorul core 2 duo are acelasi socket ca si al tau singura diferenta este FSB-ul care este la al tau 800 Mhz. Daca placa ta de baza suporta numai 800 Mhz (asta banuiesc ca n-ai spus cum o cheama) acel core 2 duo are 1066 Mhz.
Celalat procesor, i7, nu se potriveste din start pentru ca nu sunt procesoare de alea pe slot LGA775 ci doar pe altele mai noi, LGA 1155, 1150, etc.
Pe cel i7 ce scrie?

| octav005 explică (pentru Salontanul):

Da. am aflat. are socket 775. si cel Intel core 2 duo. l.am probat. si functioneaza. iar cel cu Intel i 7 nu se potrriveste. are alt socket

| Salontanul a răspuns (pentru octav005):

Inseamna ca placa ta suporta FSB mai mare. Daca spuneai si denumirea...

| octav005 explică (pentru Salontanul):

Pai inseamna ca ar suporta si un Intel core 2 quad? cu socket de 775?

| Salontanul a răspuns (pentru octav005):

Daca nu-mi spui numele placii de baza de unde sa stiu. Oricum un quad core la frecventa asta suporta. Te-am mai intrebat si ce denumire are pe el i7. Nu mi-ai raspuns!

| octav005 explică (pentru Salontanul):

Da. am cautat numele placii de baza. scrie ASUStek computer, model P5VD2-VM, chipset VIA. m.ai multe ce iti pot spune.

| Salontanul a răspuns (pentru octav005):

Asa este Ok. Are FSB-ul 1066. Deci poti piune si un procesor Core 2 duo extreme. Chestia este ca nu prea gasesti si sunt scumpe. Memorie poti pune 2 X 2 Gb DDR 2 la 667 Mhz. Da. Cu procesorul i7 n-ai ce face.

Răspuns utilizator avertizat
| octav005 explică:

Nu știu unde as putea sa aflu pe ce soket sunt. Dar știu ca am desfăcut odată profesorul când am dat cu pasta. Și s. Ar potrivi cu cel Intel core duo. Unde as putea sa va arat o poza.

| octav005 explică:

Pe cel original după pc scrie Intel E2140 Pentium dual core SLA3J MULTI 1.60 ghz/1M/800/06
Q715A395 și pe cel din târg scrie: Intel core 2 duo 6400 SL9S9 MALAY 2.13 ghz/2M/1066/06
L634A458

| octav005 explică:

Pe procesor i7 scrie inter core i7 860 2. 8ghz/8mb cache. Dar asta nu se potrivește. Are socket 1156

| EmanuelEmy7 a răspuns:

Bineinteles ca I7, cu frecventa de 2, 8 Ghz!

| santusx a răspuns:

Sunt mai bune dar, pe ce soket sunt? Ori da numele intreg de la fiecare procesor in parte sa ne dam seama daca se potrivesc cu placa de baza.